Student Achievements 2013-2014

Student Achievements 2013-2014

 

「香港青年史學家年獎」(2013-2014) (Hong Kong Youth Historian Award Scholarship Scheme)

Organizer: HKU MACHS Alumni Association (香港大學中國歷史研究文學碩士課程同學會)
Award:

香港青年史學家年獎嘉許獎

6D Lo Yan Wai羅欣維

Hong Kong Youth Historian Award Scholarship Scheme1314

 

Hong Kong Youth Science & Technology Innovation Competition Junior Secondary Division: Computer Science and Information Technology (香港青少年科技創新大賽13-14 初中組電腦及資訊科技)

Date: February, 2014
Organizer: Hong Kong New Generation Cultural Association (香港新一代文化協會)
Award:

優異 Merit

3A Yam Lok Sum 任樂心

 

Hong Kong Youth Science & Technology Innovation Competition Junior Secondary Division: Biology and Health (香港青少年科技創新大賽13-14 初中組生物及健康)

Date: February, 2014
Organizer: Hong Kong New Generation Cultural Association (香港新一代文化協會)
Award:

優異 Merit

2A Wong Yui Hei 黃睿熙

 

The 29th Annual Book Report Competition for Secondary Students (第二十九屆中學生閱讀報告比賽)

Date: March, 2014
Organizer: Hong Kong Educational Publishing Company (香港教育圖書公司)
Award:

優異獎 (中文廣泛閱讀組)

5E Li Kwan Luen 李鋆鑾

 

HuaXia Cup Mathematics Competition-Hong Kong (Semi-Final) (「華夏盃」全國數學奧林匹克邀請賽2014(香港賽區)(晉級賽))

Organizer: Hong Kong Mathematical Olympiad Association (香港數學奧林匹克協會)
Award:

Second Honour Award

1C Law Man Him 羅文謙
1A Chu Tsz Kin 朱子健

 

The Hong Kong Mathematics Olympiad (香港數學競賽)

Date: February, 2014 – April, 2014
Organizer: Mathematics Education Section, Curriculum Development Institute and the Department of Mathematics and Information Technology of The Hong Kong Institute of Education (課程發展處數學教育組及香港教育學院數學與資訊科技學系)
Award:

Merit

4B Lo Wang Fung Anson 盧宏峰
4B Wong Chun Sam 黃雋琛
4C Lau Yun Lam 劉潤霖
5C Xu Jiayi 徐嘉宜
5C Ho Lok Lun 何樂倫
5C Tang Chung Ning 鄧頌寧

The Hong Kong Mathematics Olympiad is jointly organised by the Mathematics Education Section, Curriculum Development Institute and the Department of Mathematics and Information Technology of The Hong Kong Institute of Education. The aim of the competition is to develop students’ mathematical abilities and foster their interest in mathematics.

http://www.edb.gov.hk/en/curriculum-development/kla/ma/res/sa/hkmo-index.html

HKMO201314_04 HKMO201314_03 HKMO201314_02 HKMO201314_01

 

The 3rd HKBU Academy of Film Seeds Project : Digital Short Video Competition (第三屆浸大電影學院種子計劃數碼短片創作比賽<單車下的舊區>)

Organizer: HKBU Academy of Film 浸大電影學院

Outstanding Documentary 傑出紀錄片

3D LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華
3D TSANG CHING MAN EDITH 曾靜雯
5A NG HON WANG ALVIN 吳漢泓
5B KWOK CHUN MING 郭俊銘
5E LAM RING MIU 林榮妙

 

National Children Photography Competition (星星河全國少年兒童攝影大賽)

Organizer: China Youth & Children Research Association

攝影優秀獎

3C LEE HIU MAN 李曉汶
4A CHOI CHUNG HO 蔡頌浩
4A CHEUNG KA NAM 張嘉男
4A HO MING HIN 何銘軒
5A LEE MAN LONG 李忞朗
5B LIN TAK CHING 連德正
5E TAM TSZ HIM 譚子謙

攝影一等獎

3A SHUM MEI PO 岑美葆
4A CHEUNG CHI SAN 張志燊
5A CHUNG TIN HON AARON 鍾天瀚

攝影二等獎

4C KWOK CHUN YAN 郭雋恩
5B KWOK CHUN MING 郭俊銘

攝影三等獎
5A FU SIU CHING 傅小菁
5C CHANG MAN HEI JEFFREY 張文曦

 

HK Inter-city School Real Time Quiz on Net (Secondary School Section) (第三屆香港埠際遠程實時問答比賽中學組)

Organizer: Joint School Information Technology Association

亞軍
1D Law Hei Laam 羅晞嵐
1D Chan Charlotte 陳筱愉
3B Lam Ka Long 林家朗
3B Lau Cheuk Wing 劉婥穎 季軍
1D LI IP 李燁
3A CHUNG HIM LING 鍾謙聆
3A CHAN YUK FAI 陳旭輝
3C FUNG KIT TUNG 馮潔桐

 

14th Future Leaders Award (第十四屆明日領袖獎)

Organizer: The Outstanding Young Persons’ Association 傑出青年協會

Date: July/2014
Award

明日領袖獎

5A CHUNG TIN HON AARON 鍾天瀚
5E LIU SIU WA 廖小華

 

APRC 2014 Asia Pacific Youth Robotics Competition – Hong Kong Open (Junior Secondary Section) (APRC 2014 亞太青少年機械人競賽 – 香港公開賽初中組)

Organizer: APRC (亞太青少年機械人)
Award

Best Co-operation Award (最佳合作獎)

2B Tsang Ho Him 曾皓謙
2D Ko Ho Yin 高昊言

Second Runner-up (百米競賽季軍)

2C Choi Tsun Ming 蔡浚銘
2D Kwok Yat Long 郭日朗

 

The 1 st Invitational Scrabble Competition 2014

Organizer: SKH Tsang Shiu Tim Secondary School (聖公會曾肇添中學)
Date: July/2014
Award

First Runner-up

3B CHOW YUK WAI KELVIN 周煜煒
1A To Tsz Hang Jimmy 陶梓亨
1D Chen Yee Nok Enoch 陳以諾
1D Luk Ching Nam 陸靖嵐
1D Lau Shun Ting 劉信霆

The 1 st Invitational Scrabble Competition 2014

Inter-school scrabble competition

 

Taiwan Zhonghua Cup Chinese World Wuzhu Championship (2013台灣世界盃華人武術大賽)

Organizer: Taichung Government & Chinese Taipei Shaolinchuando Association (台中市政府中華民國少林拳道協會)
Date: October/2013
Award

男子U17組 – 個人全能第四名

4C AU JASON JUNSING 區津鋮

2013-10 or 2014-01 wushu 4C Au Jason Junsing

自選長拳(V17組)冠軍
自選短兵器(V17組)冠軍
傳統拳術(V17組)冠軍
個人全能(V17組)第五名

4C TANG CHEUK KIU 鄧卓翹

2013-10 or 2014-01 wushu 4C tang Cheuk kiu

 

Shatin Wushu Competitions 2014 (Open) (沙田武術公開賽2014)

Organizer: Shatin Sports Association Ltd. (沙田體育會有限公司)
Date: January/2014
Award

自選長拳(U17組)亞軍
自選長兵器(U17組)季軍

4C AU JASON JUNSING 區津鋮

2013-10 or 2014-01 wushu 4C Au Jason Junsing

自選拳(U17組)冠軍

4C TANG CHEUK KIU 鄧卓翹

2013-10 or 2014-01 wushu 4C tang Cheuk kiu

 

Harvard Book Prize (哈佛書獎)

Organizer: Harvard Club of Hong Kong
Date: May/2014
Award

Champion

5B YAM HIU YAN 任曉昕

First Runner-up

5D HO TZE YAU 何子柔

Second Runner-up

5B TSANG O YAN 曾傲欣

2014-05 Harvard Book prize

 

Sha Tin Outstanding Student Award (沙田區傑出學生優勝盃(初中組))

Organizer: Shatin Youths Association (沙田青年協會)
Date: June/2014
Award

Top ten Students

3A TSOI SIU TUNG 蔡小彤

2014-05 Shatin Outstanding student award Tsoi Siu Tung

 

Sha Tin Outstanding Student Award and Best Team Performance (沙田區傑出學生選舉優異獎及團隊競賽獎)

Organizer: Shatin Youths Association (沙田青年協會)
Date: June/2014
Award

Merit

3A SHUM MEI PO 岑美葆

2014-06 Shatin Outstanding Student Award 3A Shum Mei Po

 

Sha Tin Outstanding Student Award (沙田區傑出學生選舉優異獎及團隊競賽獎)

Organizer: Shatin Youths Association (沙田青年協會)
Date: June/2014
Award

Merit

5C CHANG MAN HEI JEFFREY 張文曦

2014-06 Shatin Outstanding student award 5C Chang Man Hei Jeffrey

 

Sir Edward Youde memorial Scholarships (尤德爵士紀念獎學金)

Organizer: Sir Edward Youde Memorial Fund Council
Date: April/2014
Award

Scholarship

5C CHAN KWAN KIU 陳君翹
6D YEUNG HIU YIU 楊曉瑤

 

ESD Learning Programme – Built Environment (可持續發展教育學程 – 環境)

Organizer: UNESCO Hong Kong Association (香港聯合國教科文組織協會)
Date: March/2014
Award

Grade 3 Presentation Award

4A LEUNG KA LOK 梁嘉樂
4B WUN CHEUK LING 溫卓羚
4B LAU CHUN YIN EDWARD 劉雋賢
4B LO WANG FUNG ANSON 盧宏峰
4B TSANG YUNG SHING 曾雍城
4B WONG CHEUK YAU 黃卓佑
4B WONG CHUN SAM 黃雋琛
4E FUNG NOK KWAN 馮諾筠

Grade 2 Grand ESD Award, Grade 3 Project Report Award, Grade 2 Presentation Award

4B AU YUET MING 歐悅明
4B CHAN KA YIN 陳嘉賢
4B CHAN KWAN YU 陳坤瑜
4B CHAU WAI YING 周慧螢
4B FU MING WAI 符明蔚
4B HO WING MAN 何穎雯
4B IP TUNG LAI 葉東麗
4B YIP MAN TING 葉文婷

To increase students’ awareness of the relationship between our built environment on sustainable development, and its impact on the environment, community and culture.

http://www.unesco.hk/index_topic.php?did=192118&didpath=/192114/192118

 

ESD Learning Programme – Tourism & Hospitality (可持續發展教育學程 – 旅遊與款待)

Organizer: UNESCO Hong Kong Association (香港聯合國教科文組織協會)
Date: March/2014
Award

Grade 3 Presentation Award

4B CHAN MAN CHIN 陳旻芊
4B MAK SZE CHAI 麥思齊
4B NG YUEN LAM 吳琬琳
4C TSANG HOI LAM 曾凱琳
4C YAM PUI YAN 任霈昕
4C CHAN CHEE SAM 陳智琛
4C CHAU TAK HUEN 周德煊
4C YEUNG CHUNG WAI 楊鍾偉

Grade 3 Grand ESD Award, Grade 3 Project Report Award, Grade 3 Presentation Award
4C TSOI LIK HANG 蔡力行
4D KO MEI KI 高美琪
4D LAM KA YI 林嘉怡
4D LEUNG MO MAN 梁慕旻
4D LI SIN YEE 李蒨沂
4D TONG HOI MAN 唐愷蔓
4D WONG KWOK HONG 黃國洭
4D YU CHUN YIN 余雋彥

To increase students’ awareness of the relationship between our built environment on sustainable development, and its impact on the environment, community and culture.

http://www.unesco.hk/index_topic.php?did=192118&didpath=/192114/192118

 

ESD Learning Programme – Built Environment & Placemaking (可持續發展教育學程 – 建築環境及公共空間設計)

Organizer: UNESCO Hong Kong Association (香港聯合國教科文組織協會)
Date: March/2014
Award

Grade 3 Presentation Award

4B KUNG CHEUK LAM 龔卓琳
4B CHEUNG LOK KWAN CHRISTY 張樂君
4C CHIU OI YING 招藹盈
4C KWOK CHUN YAN 郭雋恩
4C MA LOK YEE 馬樂頤
4C SINE WAI LAAM TIFFANY 冼蕙嵐
4E CHAN HOI KIU 陳愷橋
4E KO HO YAN 高昊恩

http://www.unesco.hk/index_topic.php?did=192118&didpath=/192114/192118

 

Plants and Herbs Sale – Merit Award (「環保為公益」慈善花卉義賣)

Organizer: Community Youth Club (教育局公益少年團)
Date: February/2014
Award

Merit

4C MAK KA YI 麥嘉怡
4C YI JIAXIONG VISON 易嘉雄
4E WONG MEI TING 黃美婷
4E WONG ON TUNG 王安彤
5B CHIU PUI LING 趙珮伶
4C CHAU TAK HUEN 周德煊
4E LAM WING HO 林穎荷
4E HO PUI KEI 何佩琪
3A LAM WING TING 林穎婷
3A WU SIN YAN 胡羨恩

A Joint Venture with Chinese Herbs and Gardening Club, a tradition of CYC and parents day.

 

Hong Kong Flower Show (香港花卉展覽)

Organizer: Leisure and Cultural Services Department (康樂文化及事務署)
Date: May/2014
Award

Secondary School Potted Plant Growing / Nursing Competition Class 91 Secondary Schools of the New Territeries
1. Succulent Plant – First Runner-up
2. African Violet – Merit
3. Fern – Merit
4. Foliage Plant – Merit
5. Flowering Plant – Merit

1A HO YIK SZE CECE 何奕思
1A LI TSZ MEI 李子薇
1A LO CHE CHING 盧芷晴
1A XU MEIYI 徐美宜
1A YEUNG LOK SZE 楊樂思
2A CHAN LOK YI 陳樂兒
5A CHAN NGA KI 陳雅琪

Hong Kong Flower Show1 Hong Kong Flower Show2 Hong Kong Flower Show3

 

Bible Speech Festival (第二十屆漢語聖經朗誦比賽)

Organizer: Chinese Bible International Ltd. (漢語聖經協會)
Date: March/2014
Award

Certificate
初級組小組優異獎(初中廣東話二人對誦)
3D 15 LEUNG SIN MAN 梁羨旻
3D 12 LAU HOI YUNG 劉海容

2014-03 Bible Speech Festival 3D Lau Hoi Yung

First Runner-up
高級組亞軍(高中廣東話獨誦)
4D 9 LEUNG MO MAN 梁慕旻

2014-03 Bible Speech Festival 4D leung mo man

Certificate
初級組優異獎(初中廣東話獨誦)
3D 15 LEUNG SIN MAN 梁羨旻

raise students interest in reading Bible

 

School Creative Music Showcase (學校音樂創藝展)

Organizer: EDB and Hong Kong Composers’ Guild (教統局及香港作曲家聯會)
Date: January/2014
Award

Best Creative Ideas (Gold)

1C TSING KWAN KIU 程君喬
1C WONG CHAK LAM 王澤霖
2A CHING SUM YUET 鄭心悅
2A CHOI YEA REONG 崔睿玲
2B LEUNG YUEN YI 梁婉兒
2B SUN CHI WAI 孫子慧
2B TANG HO LAM 鄧皓琳
2B LIU PUI YIN 廖沛言
2B SHEK KI CHAU 石期舟
2C CHOI TSUN MING 蔡浚銘
2C KONG KWOK CHING 鄺國澄
2C YU CHUN HEI 余俊禧
2D LEUNG NGA MAN 梁雅文
2D HO KING HEI 何敬禧
2D KO HO YIN 高昊言
2D YU HAILIANG 余海亮
3A CHAN CHING YI 陳靜儀
3A CHOI HIU TUNG 蔡曉彤
3A CHUNG HIM LING 鍾謙聆
3A LAM WING TING 林穎婷
3A LAW HEI YIU 羅晞瑤
3A CHAN MAN TUNG 陳萬通
3A TSOI HOI LAM 蔡海林
3B CHAN LOK HANG 陳樂恒
3B SIN TSZ NOK 單紫諾
3B WONG NOK HEI 黃諾晞
3B YIP HIN CHING JOYCE 葉獻晴
3B YU HIU YAN 余曉欣
3B LAM KA LONG 林家朗
3C CHEUNG HOI SHAN 張愷珊
3C CHUNG WING YI 鍾詠怡
3C LEE CHEUK YIN 李卓妍
3C YUN HAU LAM 殷孝琳
3C TSANG LOK HANG 曾諾恆
3D CHAN CHING LAM 陳靜琳
3D KIAN HEI LAM 姜希琳
3D LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華
3D LEUNG SIN MAN 梁羨旻
3D NG SAN LING 伍燊靈
4A LEUNG KA LOK 梁嘉樂
4B CHAN MAN CHIN 陳旻芊
4B KWOK YEE LI ELI 郭爾俐
4B LAM WING TUNG 林詠彤
4B MAK KA YU 麥家瑜
4B WONG CHUN SAM 黃雋琛
4C LIU YAN YIN 廖恩言
4C WONG CHE YAN 黃祉恩
4C CHAN CHEE SAM 陳智琛
4C CHAN TSZ CHUN 陳梓駿
4C CHAU TIN LOK 周天樂
4C CHEUNG CHUNG SANG JONATHAN 張頌生
4C CHONG CHI TAK 莊志德
4C HO CHUN YIN 何俊賢
4C HO KA HEI 何嘉熙
4C HO PAK WA 何柏華
4C NG MAN HIM 吳文謙
4C TANG CHEUK KIU 鄧卓翹
4D LEUNG MO MAN 梁慕旻
4E CHAN HOI KIU 陳愷橋
4E KO HO YAN 高昊恩
4E NG YAN LING 伍昕靈
4E LI YAN KIT 李仁傑
5B LAU YEE TING 婁綺婷
5B MOK YAN TING 莫欣婷
5B MOK YEE-YAN JANE 莫以恩
5C CHAU HIU YI 周曉怡
5C CHAN KWAN KIU 陳君翹
5C NG SIU CHUEN 吳兆傳
5C YUNG CHEUK HIN 容卓軒
5E LI KWAN LUEN 李鋆鑾

SONY DSC 2014-01 Schools Creative Music Showcase

The Schools Creative Music Showcase aims at promoting creative music making in schools and encouraging students to present their original ideas from multi-media creative activities.

www.edb.gov.hk/en/curriculum-development/kla/arts-edu/references/mus/music-showcase.html

 

The 66th Hong Kong Schools Music Festival (第六十六屆香港校際音樂節)

Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Date: March/2014
Award

高音木笛獨奏(十四歲以下)
冠軍
1A CHAN MAU SHING 陳茂盛

鋼琴獨奏六級
冠軍
3D NG SAN LING 伍燊靈

男聲獨唱(十六歲以下)
亞軍
參賽者:3B LAM KA LONG 林家朗
鋼琴伴奏:4C CHEUNG CHUNG SANG JONATHAN 張頌生

女聲二重唱 – 外語歌曲(十九歲或以下)
亞軍
參賽者:4B CHEUNG LOK KWAN CHRISTY 張樂君
參賽者:4E KO HO YAN 高昊恩
鋼琴伴奏:4C LAU SIU YUEN 劉肇源

木笛二重奏(十四歲或以下)
亞軍
3A HO TZE NING 何子寧
3A HO CHUNG HUEN JOANNA 何頌萱

鋼琴二重奏 – 中級組
亞軍
4E NG YAN LING 伍昕靈
3D NG SAN LING 伍燊靈

女聲獨唱 – 中文歌唱(十四歲或以下)
季軍
參賽者:2C CHAN WING SAM 陳穎芯
鋼琴伴奏:1A CHAN MAU SHING 陳茂盛

女聲獨唱 – 外語歌唱(十六歲或以下)
季軍
參賽者:4E CHAN HOI KIU 陳愷橋
鋼琴伴奏:3B LAU CHEUK WING 劉婥穎

女聲獨唱 – 外語歌唱(十四歲或以下)
季軍
參賽者:3D NG SAN LING 伍燊靈
鋼琴伴奏:4E NG YAN LING 伍昕靈

女聲二重唱 – 外語歌曲(十九歲或以下)
季軍
參賽者:4E CHAN HOI KIU 陳愷橋
參賽者:4E NG YAN LING 伍昕靈
鋼琴伴奏:4C LAU SIU YUEN 劉肇源

木笛二重奏(十四歲或以下)
季軍
3A CHUNG HIM LING 鍾謙聆
3B WONG NOK HEI 黃諾晞

高級男聲合唱 – 外語歌曲*
冠軍 (全港第二組別中「最佳男聲合唱團)

高級男聲合唱 – 中文歌曲
冠軍
1C 29 TSING KWAN KIU 程君喬
1C 30 WONG CHAK LAM 王澤霖
2B 28 LIU PUI YIN 廖沛言
2B 30 SHEK KI CHAU 石期舟
2C 22 CHAN CHI MING 陳智銘
2C 24 CHENG HO KAI 鄭浩楷
2C 25 CHOI TSUN MING 蔡浚銘
2C 28 KONG KWOK CHING 鄺國澄
2C 33 NG HOI YUEN 伍海源
2C 35 YU CHUN HEI 余俊禧
2D 25 KO HO YIN 高昊言
2D 23 HO KING HEI 何敬禧
3A 24 CHAN MAN TUNG 陳萬通
3A 31 HUNG KWONG LAU 熊廣鎏
3A 34 LEE HARRY 李希堯
3A 37 TSOI HOI LAM 蔡海林
3B 25 LAM KA LONG 林家朗
4A 20 CHOI CHUNG HO 蔡頌浩
4A 27 LEUNG KA LOK 梁嘉樂
4B 38 WONG CHUN SAM 黃雋琛
4C 15 CHAN CHEE SAM 陳智琛
4C 16 CHAN TSZ CHUN 陳梓駿
4C 19 CHEUNG CHUNG SANG JONATHAN 張頌生
4C 20 CHONG CHI TAK 莊志德
4C 21 HO CHUN YIN 何俊賢
4C 22 HO KA HEI 何嘉熙
4C 23 HO PAK WA 何柏華
4C 34 NG MAN HIM 吳文謙
4C 27 LAM CHI HIN 林至顯
4C 18 CHAU TIN LOK 周天樂
4C 38 YEUNG CHUNG WAI 楊鍾偉
4C 35 TANG CHEUK KIU 鄧卓翹
4D 26 WONG KWOK HONG 黃國洭
4D 28 YU CHUN YIN 余雋彥
4E 29 LI YAN KIT 李仁傑
5C 33 NG SIU CHUEN 吳兆傳
5C 39 YEUNG CHING LONG 楊靖朗
5C 40 YUNG CHEUK HIN 容卓軒
1C 28 SO CHUEN ON 蘇傳安
2A 32 LEE CHING HO 李正皓

高級混聲合唱 – 中文歌曲
冠軍

高級混聲合唱 – 外語歌曲
季軍
3A 1 CHAN CHING YI 陳靜儀
3A 2 CHOI HIU TUNG 蔡曉彤
3A 3 CHUNG HIM LING 鍾謙聆
3A 6 HO TZE NING 何子寧
3A 8 LAM WING TING 林穎婷
3B 1 CHAN LOK HANG 陳樂恒
3B 11 SIN TSZ NOK 單紫諾
3B 18 YIP HIN CHING JOYCE 葉獻晴
3B 19 YU HIU YAN 余曉欣
3C 1 CHEUNG HOI SHAN 張愷珊
3C 4 FUNG KIT TUNG 馮潔桐
3C 7 LEE CHEUK YIN 李卓妍
3C 14 WONG JING HOI 黃靖愷
3C 16 WONG WAI IN 王慧妍
3C 20 YUN HAU LAM 殷孝琳
3D 1 CHAN CHING LAM 陳靜琳
3D 9 KIAN HEI LAM 姜希琳
3D 13 LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華
3D 17 NG SAN LING 伍燊靈
4A 2 CHEN LAI YU ANASTASIA 曾麗如
4B 6 CHEUNG LOK KWAN CHRISTY 張樂君
4B 18 LEE PUI YEE 李沛儀
4B 14 IP WING MAN CZERNY 葉詠雯
4B 4 CHAN MAN CHIN 陳旻芊
4B 21 MAK KA YU 麥家瑜
4C 3 LIU YAN YIN 廖恩言
4C 11 WONG CHE YAN 黃祉恩
4E 1 CHAN HOI KIU 陳愷橋
4E 7 KO HO YAN 高昊恩
4E 12 LAW YI WAN 羅伊芸
4E 19 NG YAN LING 伍昕靈
4E 23 WONG MEI TING 黃美婷
5A 9 LI SHU TING 李舒婷
5A 12 TSUI YI 徐薏
5B 4 CHEUNG NOK SZE 張諾斯
5B 15 LAU YEE TING 婁綺婷
5B 16 LAW WING KI TAMMY 羅穎琪
5B 19 MOK YAN TING 莫欣婷
5B 20 MOK YEE-YAN JANE 莫以恩
5B 29 YAN KA SIN 甄家倩
5C 1 CHAU HIU YI 周曉怡
5D 9 MO SAU YIN 毛秀賢
5E 4 FONG WAI YUEN 方懷遠
5E 10 LAU HANG YEE 劉杏儀
1C 29 TSING KWAN KIU 程君喬
1C 30 WONG CHAK LAM 王澤霖
2B 28 LIU PUI YIN 廖沛言
2B 30 SHEK KI CHAU 石期舟
2C 22 CHAN CHI MING 陳智銘
2C 24 CHENG HO KAI 鄭浩楷
2C 25 CHOI TSUN MING 蔡浚銘
2C 28 KONG KWOK CHING 鄺國澄
2C 33 NG HOI YUEN 伍海源
2C 35 YU CHUN HEI 余俊禧
2D 25 KO HO YIN 高昊言
2D 23 HO KING HEI 何敬禧
3A 24 CHAN MAN TUNG 陳萬通
3A 31 HUNG KWONG LAU 熊廣鎏
3A 34 LEE HARRY 李希堯
3A 37 TSOI HOI LAM 蔡海林
3B 25 LAM KA LONG 林家朗
4A 20 CHOI CHUNG HO 蔡頌浩
4A 27 LEUNG KA LOK 梁嘉樂
4B 38 WONG CHUN SAM 黃雋琛
4C 15 CHAN CHEE SAM 陳智琛
4C 16 CHAN TSZ CHUN 陳梓駿
4C 19 CHEUNG CHUNG SANG JONATHAN 張頌生
4C 20 CHONG CHI TAK 莊志德
4C 21 HO CHUN YIN 何俊賢
4C 22 HO KA HEI 何嘉熙
4C 23 HO PAK WA 何柏華
4C 34 NG MAN HIM 吳文謙
4C 18 CHAU TIN LOK 周天樂
4C 38 YEUNG CHUNG WAI 楊鍾偉
4C 35 TANG CHEUK KIU 鄧卓翹
4D 26 WONG KWOK HONG 黃國洭
4D 28 YU CHUN YIN 余雋彥
4E 29 LI YAN KIT 李仁傑
5C 33 NG SIU CHUEN 吳兆傳

初級混聲合唱 – 中文歌曲
亞軍

1A 3 LEE PIK TUNG 李璧彤
1A 4 LEUNG KA YUET 梁家悅
1A 10 WONG KA WING 黃嘉詠
1A 13 XU MEIYI 徐美宜
1A 25 LAU HOK LUNG 劉學龍
1A 29 TSANG CHUN LOK 曾進樂
1B 2 CHEUNG CHO YAN 張楚炘
1B 5 LEE PUI YI 李沛怡
1B 6 LEE QI EN KAREN 李啓恩
1B 10 WONG HO LING 黃昊凌
1B 11 WONG SIM YAN 黃嬋欣
1B 16 CHENG HUNG KWAN 鄭鴻堃
1B 24 LEE KOK YIN 李恪賢
1B 26 LIT CHING 列政
1C 1 CHEUNG TIN WAI 張天慧
1C 2 CHUI HIU YI 徐曉薏
1C 7 LAW KWOK CHI 羅國姿
1C 14 YUE WAI TING 余慧婷
1C 27 SAE-CHUA BLUE 韋藍
1D 1 CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
1D 2 CHAN TSZ YING 陳芷楹
1D 3 CHEUNG NGA NOK 張雅諾
1D 5 KWOK CHIN LAM 郭千琳
1D 9 LUK CHING NAM 陸靖嵐
1D 11 MAK WING YI 麥穎沂
1D 14 YEUNG SIN NI 楊倩妮
1D 15 YIM YEUK LAM 嚴若霖
1D 16 CHAN CHI LOK MAX 陳智樂
1D 18 CHAN YAN MONG 陳恩望
1D 23 LAU SHUN TING 劉信霆
1D 27 MAN HEI NOK 萬希諾
1D 31 YAU CHIK 邱植
2A 2 CHAN LOK YI 陳樂兒
2A 5 CHING SUM YUET 鄭心悅
2A 6 CHOI YEA REONG 崔睿玲
2A 7 CHUNG CHEUK WING 鍾卓穎
2A 8 FUNG LI SHAN 馮利珊
2A 9 HUI HOI CHING 許凱晴
2A 10 KAM KARMEN 甘嘉玟
2A 11 KWAN TSZ HEI 關梓希
2A 14 LEE SZE KIU VENUS 李思翹
2A 17 LI YEE YAN 李意欣
2A 19 SIU LOK HEI 蕭諾希
2A 20 SUEN JULIA HOI YIU 孫海瑤
2A 25 WONG HOI LAM 黃愷琳
2A 31 LEE APOLLO 李昊
2B 8 LEUNG YU 梁宇
2B 12 POON HIU YU 潘曉瑜
2B 13 SUN CHI WAI 孫子慧
2B 14 TANG HO LAM 鄧皓琳
2B 19 CHAN YEE NOK ENOCH 陳以諾
2B 35 YU HO YAT 虞淏鎰
2C 3 CHAN WING SAM 陳穎芯
2C 4 CHIU SUM YI 趙心怡
2C 5 CHUNG YUET MAN 鍾月雯
2C 8 IP RONNIE 葉朗煖
2C 10 LAI SZE WING 黎詩詠
2C 11 LEE TSZ CHING 李芷晴
2C 13 LI TSZ YING 李紫盈
2C 14 MAK CHING LAM 麥靖琳
2C 17 SO TSZ YAN 蘇芷茵
2C 19 TAM YI SUM 譚爾心
2D 12 LEUNG NGA MAN 梁雅文
2D 14 LI NGA WING 李雅穎
2D 17 NG WING LAM 吳詠琳
2D 19 CHAN CHUN WAI 陳俊偉
4C 19 CHEUNG CHUNG SANG JONATHAN 張頌生

牧歌小組
亞軍

4A 2 CHEN LAI YU ANASTASIA 曾麗如
4B 6 CHEUNG LOK KWAN CHRISTY 張樂君
4B 18 LEE PUI YEE 李沛儀
4E 1 CHAN HOI KIU 陳愷橋
4E 7 KO HO YAN 高昊恩
4E 19 NG YAN LING 伍昕靈
4A 27 LEUNG KA LOK 梁嘉樂
4C 15 CHAN CHEE SAM 陳智琛
4C 18 CHAU TIN LOK 周天樂
4C 38 YEUNG CHUNG WAI 楊鍾偉
4D 26 WONG KWOK HONG 黃國洭

木笛合奏[中學組]
季軍
3A 3 CHUNG HIM LING 鍾謙聆
3B 15 WONG NOK HEI 黃諾晞
3C 32 TSANG LOK HANG 曾諾恆
3D 13 LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華

2014-03 The 66th HK Schools Music Festival

The Hong Kong Schools Music Festival aims at promoting music through competition to raise the standard in music performance among students and young talents.

www.hksmsa.org.hk

 

Hong Kong Inter-school Dodgeball Championship (全港校際閃避球錦標賽)

Organizer: Hong Kong China Dodgeball Federation (中國香港閃避球聯會)
Date: May/2014
Award

Champion

2B Leung Yuen Yi 梁婉兒
4A Fan Ka Wai 樊家慧
4E Chan Hoi Kiu 陳愷橋
4E Ko Ho Yan 高昊恩
5A Kan Wai Ming 簡蕙鳴
5A Lee Siu Chi 李笑知
5A Sin Mei Yu 冼美余
5A Tsang Yee Man 曾綺雯
5A Chan Tsz Chun 陳梓俊
5A Chau Cheuk Kit 周卓傑
5A Hui Ching Clarence 許晴
5A Kwok Yuk Long 郭旭朗
5A Lee Man Long 李忞朗
5A Liu Chun Ho 廖俊豪
5A Wong Yu Hin 王宇軒
5B Siu Man Yin 蕭敏賢
5B Wai Kei Yu 衞紀瑜
5B Kwok Chun Ming 郭俊銘
5B Luen Tsz Yu 倫子儒
5B Mak Ka Yui 麥嘉銳
5D Lam Cheuk Wing 林卓穎
5D Ng Tsz Kiu 吳紫翹
5D Chan Kit Hin 陳傑軒
5D Lo Chun Yin 盧俊彥
5E Li Wing Tung 李詠彤
5E Tam Tsz Yeung 譚梓洋

All Stars

5A HUI CHING CLARENCE 許晴
5A WONG YU HIN 王宇軒
5B SIU MAN YIN 蕭敏賢
5B LUEN TSZ YU 倫子儒
5D NG TSZ KIU 吳紫翹

Best Defense

4A Fan Ka Wai 樊家慧
5A Kwok Yuk Long 郭旭朗

Best Offense

5A Hui Ching Clarence 許晴
5D Ng Tsz Kiu 吳紫翹

Most Valuable Player

5B Siu Man Yin 蕭敏賢
5B Luen Tsz Yu 倫子儒

Inter-school Dodgeball Championship-03 Inter-school Dodgeball Championship-01 Inter-school Dodgeball Championship-02

 

Shatin & Sai Kung Secondary Schools Area Committee Inter-school Football Competition (中學校際足球比賽)

Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Date: March/2014
Award

Boys C Grade 4th place 男丙殿軍

1B Hong Cheuk In 韓焯彥
1B Wong Lok Chung 黃樂中
1C Chan Hoi Wang 陳凱泓
1C Lui Tsun Yip 呂浚業
1C So Chuen On 蘇傳安
1C Wong Tsun Yuen 黃浚源
1D Mak Yuen Chun 麥原真
1D Wong Jing Hin 黃靖軒
2A Lee Apollo 李昊
2A Lee Ching Ho 李正皓
2B Chan Yee Nok Enoch 陳以諾
2B Li Hong Xuan 李泓軒
2B Tsang Wai Yan 曾尉殷
2B Wong Ho Nam 黃浩楠
2B Yu Kwok Chun 余國俊
2C Chan Ki Nok 陳祈諾
2C Lee Ho Long Harold 李昊朗
2C Tang Hei Nok 鄧希諾
2D Lau Chun Hei 劉俊希
2D Ng Ming Lam 吳銘藍
2D Tam Ching Him 譚正謙
3A Chan Chi Ki Samuel 陳子祈
3B Cheng Tsz Chung 鄭梓聰
3C Cheung Chun Hei 張雋熙
3C Cheung Wai Hung 張偉雄
3C Tsang Lok Hang 曾諾恆
3C Yeung Yvan 楊焯愉
3D Ng Wai Chun 吳尉俊
3D Sit Kelvin 薛喬峰
3D Sze Long Ho York 施朗晧
4A Chu Pui Hang 朱沛衡
4A Yau Sui Man 丘瑞文
4B Lam Yun Sang 林潤生
4B Wong Cheuk Yau 黃卓佑
4C Au Jason Junsing 區津鋮
4C Lam Chi Hin 林至顯
4C Tsoi Lik Hang 蔡力行
4D Ho Kai Yui 何啟睿

Boys A Grade First Runner-up 男甲亞軍

5C Kan Hok Yin Godfrey 簡學賢
5C Lau Cheuk Yin 劉卓賢
5D Lee Ling Ngai 李凌毅
5E Chan Hoi Wa 陳凱樺
5E Chin Kiu Ching 陳橋鉦
5E Yim Wang Hin Mathew 嚴泓顯
6A Mok Hoi Ching 莫鎧靖
6A Yip Long Yin 葉朗研
6A Yun Yin 殷賢
6B Tsang Yat On 曾日安
6B Wong Ho Shing 黃皓城
6C Lee Chi Yan 李知仁
6E Lee Zi Lok 李梓諾
6E Siu Ching Hei 蕭呈希

Inter-school Football Competition-1 Inter-school Football Competition-2

 

H.K. Student Sports Awards 2013-2014 (香港學生運動員獎 2013-2014)

Organizer: A.S. Watson Group (屈臣氏集團)
Date: May/2014
Award

H.K. Student Sports Awards

5B LUEN TSZ YU 倫子儒

H.K. Student Sports Awards 2013-2014-1 H.K. Student Sports Awards 2013-2014-2 H.K. Student Sports Awards 2013-2014-3 H.K. Student Sports Awards 2013-2014-4

 

Student of the year 2013(SCMP) (Linguist – Putonghua)(2013年優秀學生選舉)

Organizer: South China Morning Post (南華早報)
Date: March/2014
Award

Top Ten Student

4E WONG MEI TING 黃美婷

Student of the year 2013(SCMP)

She was selected in the Top Ten Student list in HK in Student of the Year 2013 (SCMP) (Linguist – Putonghua).

 

HKICPA Scholarship (獎學金)

Organizer: HKICPA
Date: March/2014
Award

Scholarship

5A TSUI YI 徐薏

2014-03 HKICPA scholarship 5A tsui yi

 

Inter-School Chinese Medicine Competition (第十三屆中醫藥常識問答比賽)

Organizer: Hong Kong Baptist University Chinese Medicine Society (香港浸會大學中醫藥學會)
Date: November/2013 – February/2014
Award

Certificate

4D Ko Mei Ki 高美琪
4D Lam Ka Yi 林嘉怡
4D Lee Kun Yuk 李貫玉
4D Pang Sui Lam 彭瑞琳
4D Leung Man Shun 梁文信

 

Secondary Level 3 or Above (中學徽章)

Organizer: Community Youth Club (教育局公益少年團)
Date: September/2013 – June/2014
Award

Secondary School level 3 (高級章級)

6C Ip Tung Mei 葉東薇

Second Honour level (二等章級)

6B Kwan Long Him Jonathan 關朗謙
6C Chan Tsz Shan 陳梓珊

Third Honour level (三等章級)

6B Kwan Hoi Man 關凱汶
6E Tsui Wing Lam 徐詠琳

Secondary School level 1

5B Choi Man Ting 蔡敏婷
5B Feng Birong 馮碧容
5B Lai Chi Ching 黎子晴
5B Lam Hoi Chi 林凱姿
5B O Hiu Ching 柯曉晴
5B Tsang O Yan 曾傲欣
5D Chan Pui Yue 陳珮瑜

Secondary School level 2

4E Wong Mei Ting 黃美婷
5D Lee Sze Man 李詩敏

Secondary School level 3

4C Mak Ka Yi 麥嘉怡
4C Yi Jiaxiong Vison 易嘉雄
4E Wong On Tung 王安彤
5B Chiu Pui Ling 趙珮伶

 

The Schools Sports Programme – Outreach Coaching Squash Competition 2013-2014(隊際外展壁球比賽 2013-2014)

Organizer: Hong Kong Squash

Award

Second Runner-up

5B LUEN TSZ YU 倫子儒
4D LAU CHEUK YIN 劉卓然
4E CHI CHUN TING 奚俊庭

Outreach Coaching Squash Competition 2013-2014

 

“Respecting Life, Impacting Life” Video Competition (關愛香港尊重生命短片比賽)

Organizer: Haven of Hope Christian Service (基督教靈實協會)

Award

First Runner-up

5C CHANG MAN HEI JEFFREY 張文曦
5C NG SIU CHUEN 吳兆傳
5C CHU TING FUNG 朱庭楓
6B LEE TSZ TING RITA 李芷婷

http://catchthespirit.com.hk

 

China National Campus TV Festival (中國校園電視節)

Organizer: National Center for Educational Technology; The Association of China Education Television (中國電化教育館, 中國教育電視協會)

Award

Bronze Medal

5C Chang Man Hei Jeffrey 張文曦
5C Ng Siu Chuen 吳兆傳
5C Chu Ting Fung 朱庭楓
6B Lee Tsz Ting Rita 李芷婷

Gold Medal

4C Chan Chee Sam 陳智琛
4C Chau Tak Huen 周德煊
4C Ma Lok Yee 馬樂頤
4E Leung Sin Tsz 梁善慈

Silver Medal

5A Chung Tin Hon Aaron 鍾天瀚
5A Fu Siu Ching 傅小菁
5C Tang Chung Ning 鄧頌寧
4A Lo Chun Kit 盧晉杰

A national video production competition for all the primary and secondary schools in China (http://www.csetv.com.cn)

 

Singapore and Asean Schools Math Olympiads Trial 2014 (SASMO) (新加坡數學競賽初賽2014)

Organizer: Archimedes Olympiads Research Institute (綜合奧林匹克學術研究所)

Award

Silver Medal

2C CHOI TSUN MING 蔡浚銘
3C LAU CHI FUNG 劉治鋒

Gold Medal

2C LUI CHIN HEI 呂展希

 

HKMO Open(2014港澳數學奧林匹克公開賽<港澳盃HKMO Open>)

Organizer: Hong Kong Mathematical Olympiad Association (香港數學奧林匹克協會)

Award

Bronze Medal

1A CHU TSZ KIN 朱子健
3C LAU CHI FUNG 劉治鋒

HKMO201314_02 HKMO201314_03 HKMO201314_04 HKMO201314_01

 

The 4th Hong Kong Youth Science Fiction Writing Competition(第四屆香港青少年科幻小說創作大賽)

Organizer: Hong Kong New Generation Culture Association Science Innovation Centre (香港新一代文化協會科學創意中心)
Date: 5/2014
Award

Champion

4C HO CHUN YIN 何俊賢

 

Inter-school Basketball Competition(中學校際籃球比賽)

Organizer: Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Date: 2014
Award

Second Runner-up

2C Li Tsz Ying 李紫盈
3A Lui Ka Wai 呂嘉慧
3C Cheung Wing Yan 張穎欣
3C Ho Yuet Ning 何悅寧
3C Yu Hoi Yan 虞凱欣
4C Tsang Hoi Lam 曾凱琳
4C Tsang Mei Ying Angel 曾美盈
4E Chan Hoi Kiu 陳愷橋
4E Ko Ho Yan 高昊恩
4E Lee Chi Ying Carolyn 李芷盈
4E Tang Ho Yan 鄧皓欣

2014 Inter-school Basketball Competition

 

Inter-school Badminton Competition(校際羽毛球比賽)

Organizer: Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Date: 2014
Award

First Runner-up

2D Sin Ka Hei 冼家希
3C Ho Yuet Ning 何悅寧
3C Tsang Yee Ki 曾倚祈
4C Tsang Hoi Lam 曾凱琳
4C Wong Che Yan 黃祉恩
4D Ng Yeuk Sze 吳若詩
4D Wong Tsz Ting 汪子婷

 

Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools(中學數學閱讀報告比賽)

Organizer: EDB (教育局)
Date: February, 2014
Award

Second Honour Award

3A MAK PIK TUNG 麥碧桐

2014-02 Mathematics book report competition for secondary students 3A Mak Pik Tung
3A LEUNG LEO 梁紹輝

2014-02 Mathematic book report competition for secondary students 3A Leung Leo
3A TSOI HOI LAM 蔡海林

2014-02 Mathematics book report competition for secondary students 3A Tsoi hoi lam

1314_MBRC_Photo_1

The competition is organized by the Mathematics Education Section of the Education Bureau for all secondary schools. It aims at promoting students’ interest in learning Mathematics and developing students’ generic skills through book reading.

 

Pui Ching Invitational Mathematics Competition(培正數學邀請賽)

Organizer: Pui Ching Middle School (香港培正中學)
Date: March, 2014
Award

Certificate

1C Chan Ho Hin 陳浩軒
2A Fung Li Shan 馮利珊
2A Choi Yea Reong 崔睿玲
3A Chung Ho Yan 鍾晧昕
3B Ng To San 吳陶燊

Gold Medal

2C Lui Chin Hei 呂展希

Merit

1C Law Man Him 羅文謙
3D Sin Chun Kit 單駿傑

2014-03 培正數學邀請賽1 2014-03 培正數學邀請賽2 2014-03 培正數學邀請賽3

 

The National Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition(第十九屆全國華羅庚金杯少年數學邀請賽(香港賽區))

Organizer: The National Hua Luo-geog Cup Mathematics Competition Hong Kong Committee (全國華羅庚金杯少年數學邀請賽香港賽區組織策員會)
Date: April, 2014
Award

First Honour Award

2C Lui Chin Hei 呂展希

2014-05-26 11.22.07

2014-04 The National Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition1 2014-04 The National Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition2 2014-04 The National Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition3

 

HuaXia Cup Mathematics Competition-Hong Kong (Heat Event)(「華夏盃」全國數學奧林匹克邀請賽2014(香港賽區)(初賽))

Organizer: Hong Kong Mathematical Olympiad Association (香港數學奧林匹克協會)
Date: January, 2014
Award

First Honour Award

1C Law Man Him 羅文謙
2C Lui Chin Hei 呂展希

Second Honour Award

2C Choi Tsun Ming 蔡浚銘

Third Honour Award

1D Law Hei Laam 羅晞嵐

Second Honour Award

1A Chu Tsz Kin 朱子健
1D Man Hei Nok 萬希諾

 

ESD Learning Programme – Built Environment & Placemaking(可持續發展教育學程 – 建築環境及公共空間設計)

Organizer: UNESCO Hong Kong Association (香港聯合國教科文組織協會)
Date: March, 2014
Award

Champion

4B Chong Sho Lee 莊莎莉
4B Ip Hong Wai 葉康惠
4D Lau Nga Yan 劉雅欣
4D Ng Yeuk Sze 吳若詩
4D Poon Tsz Shan 潘芷珊
4D Chan Lui Wai 陳磊威
4D Yip Po Yi 葉寶怡
4E Cheng Hiu Ching 鄭曉晴

2014-03 ESD Learning Programme - Built Environment & Placemaking

To increase students’ awareness of the relationship between our built environment on sustainable development, and its impact on the environment, community and culture.

http://www.unesco.hk/index_topic.php?did=192118&didpath=/192114/192118

 

Statistical Project Competition for Secondary School Students(中學生統計習作比賽)

Organizer: Hong Kong Statistical Society / EDB (香港統計學會 / 教育局)
Date: February, 2014
Award

1. Hang Seng Indexes Company Limited Second Prize for the Senior Section
2. Department of Management Sciences, the City University of Hong Kong Prize for the Best Graphical Presentation of Statistics for the Senior Section

4B NG YUEN LAM 吳琬琳

4C Chan Chee Sam 陳智琛

4C Chau Tak Huen 周德煊

1314 SPC photo 2_School webpage 1314 SPC photo 1_School webpage

Title of the project : Gender Disparity in Hong Kong’s Education System.

This competition is organized by the Hong Kong Statistical Society and EDB to encourage secondary students to understand the local community in a scientific and objective manner through the proper use of research methods, statistics and statistical techniques.

http://www.hkss.org.hk/SPC/2013-14/default.htm

 

SCMUN 2014(模擬聯合國會議)

Organizer: Singapore Chinese Girls’ School (新加坡華人女子學校)
Date: March, 2014
Award

Best Overseas Delegation

4B Ip Wing Man Czerny 葉詠雯
4B Mak Ka Yu 麥家瑜
4B Ng Yuen Lam 吳琬琳
4C Chau Tak Huen 周德煊
4C Kwok Chung Him 郭頌謙
4C Tang Cheuk Kiu 鄧卓翹
4D Lau Lai Kwan Agnes 劉麗筠
4E Sin Hoi Tung 冼凱彤

SCMUN2014-01 SCMUN2014-02 SCMUN2014-03 SCMUN2014-04

Our students representing delegates of Canada are to debate on the global issues with other participants.

www.scmun2014.com

 

Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest(香港青少年數學精英選拔賽)

Organizer: Po Leung Kuk / HK Association for Science & Mathematics Education (保良局/香港數理教育學會)
Date: January, 2014
Award

Third Honour Award

3A Cheung Yat Yin 張逸然
3B Ng To San 吳陶燊
3D Sin Chun Kit 單駿傑

1314 HKMHASC_photo 1

This competition is jointly organized by Po Leung Kuk and HK Association for Science & Mathematics Education. It aims at promoting students’ interest in learning mathematics and to stretch the potential of the able students.

 

Putonghua Speech Festival(普通話朗誦比賽)

Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Date: November to December,2013
Award

First Runner-up

3A LAM WING TING

3A LAM WING TING 林穎婷

Second Runner-up

2C CHAN WING SAM 4C CHAU TAK HUEN 4E WONG MEI TING

2C CHAN WING SAM 陳穎芯 4C CHAU TAK HUEN 周德煊 4E WONG MEI TING 黃美婷

Merit

2A CHING SUM YUET 鄭心悅
2A WONG LOK YIU 黃樂瑤
2A YAU HOK YU HUMPHREY 丘學儒
3A YIP WUN YAN 叶媛殷

 

Hong Kong Speech Festival (Chinese Speech)(第65屆香港學校朗誦節比賽 (中文朗誦))

Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Date: December,2013
Award:

First Runner-up

1A YAM HEI KIU 3D LEUNG SIN MAN

1A YAM HEI KIU 任曦蕎 3D LEUNG SIN MAN 梁羨旻

4D LEUNG MO MAN 4E WONG MEI TING

4D LEUNG MO MAN 梁慕旻 4E WONG MEI TING 黃美婷

Second Runner-up

1B WONG SIM YAN 黃嬋欣
1C LUI TSUN YIP 呂浚業
2B LIU CHING YING 廖靖鎣
4C HO PAK WA 何柏華
4D WONG KWOK HONG 黃國洭

Merit

1B LEE TSUN SUM 李峻森
1C WONG MING SUM 黃明心
1C CHAN WANG NOK 陳泓諾
1C SAE-CHUA BLUE 韋藍
2A CHUNG CHEUK WING 鍾卓穎
2B POON HIU YU 潘曉瑜
3B KONG TUNG LING 江東玲
5D LEE SZE MAN 李詩敏
5D SHEA SZE WAI 佘思維

www.hksmsa.org.hk

 

Hong Kong Speech Festival ((English Speech))(第65屆香港學校朗誦節比賽 (英文朗誦))

Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Date: November to December,2013
Award:

Champion

2A Choi Yea Reong 4D leung mo man no 1 photo

2A CHOI YEA REONG 崔睿玲 4D LEUNG MO MAN 梁慕旻

4E Sin Hoi Tung

4E SIN HOI TUNG 冼凱彤 3A NG HO HIM ANSON 吳浩謙

First Runner-up

2A YAU HOK YU HUMPHREY 丘學儒
2C CHAN WING SAM 陳穎芯
3A HUNG KWONG LAU 熊廣鎏
3D LEUNG SIN MAN 梁羨旻

Second Runner-up

1C LAW KWOK CHI 羅國姿
1D CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
1D MAK YUEN CHUN 麥原真
2B LIU CHING YING 廖靖鎣
4C CHAN CHEE SAM 陳智琛

Proficiency

1B LEE QI EN KAREN 李啓恩

Merit

1A XU MEIYI 徐美宜
1A YEUNG WANG NGAI 楊弘毅
1C FUNG TSZ YAN 馮芷茵
1C LUI TSUN YIP 呂浚業
2A CHAN KA CHING 陳家晴
2A CHOI YEA REONG 崔睿玲
2A KWAN TSZ HEI 關梓希
2A LAW KIT YING KATHERINE 羅潔盈
2A SUEN JULIA HOI YIU 孫海瑤
2A CHUNG CHEUK WING 鍾卓穎
2A HUI HOI CHING 許凱晴
2A WONG YUI HEI 黃睿熙
2B LI TSZ YING 李紫㼆
2D KWAN SHUK YEE 關淑儀
3A CHUNG HIM LING 鍾謙聆
3A HO CHUNG HUEN JOANNA 何頌萱
3A TAM KA KEI 譚嘉琦
3A TSOI SIU TUNG 蔡小彤
3B KONG TUNG LING 江東玲
3C YEUNG YVAN 楊焯愉
3D CHAN WING YAN VIVIAN 陳穎昕
4B KUNG CHEUK LAM 龔卓琳
4B NG YUEN LAM 吳琬琳
4C WU YATING 吳雅婷
4C SO WAI YAN 蘇渭茵
4C CHAU TAK HUEN 周德煊
4C KWOK CHUNG HIM 郭頌謙
4D LI SIN YEE 李蒨沂
4D NG YEUK SZE 吳若詩
4D LAU LAI KWAN AGNES 劉麗筠
5B CHEUNG HOI KI 張凱琪
5B FENG BIRONG 馮碧容
5B LEE WING KI HELENA 李穎琪
5B MOK YAN TING 莫欣婷
5B MOK YEE-YAN JANE 莫以恩
5B YAN KA SIN 甄家倩
5B LAW WING KI TAMMY 羅穎琪
5B YIP MARGARET OI LAM 葉璦林
5C NGAI TUNG DORCAS 倪彤
5C HO LOK LUN 何樂倫
5D LEE SZE MAN 李詩敏
5D SHIK CHIT HEI 石婕希

www.hksmsa.org.hk

This year, 57 students participated in the 65th Hong Kong Speech Festival. 13 of them were awarded positions, including 4 champions, 4 first runners-up and 5 second runners-up. 56 of them got the merit, that is, their score is 80 or above.