Student Achievements 2015-2016

Student Achievements 2015-2016

 Hong Kong Youth Historian Award Scholarship Scheme (香港青年史學家年獎2015-2016)

Date: December, 2016
Organizer: HKU MACHS Alumni Association (香港大學中國歷史研究文學碩士課程同學會)
Award:
香港青年史學家年獎嘉許獎
6D    POON TSZ SHAN      潘芷珊

 

Scratch Your Learning Competition (「刮住學」初中編程體驗比賽)

Date: July, 2016
Organizer: Christian Alliance Cheng Wing Gee College (宣道會鄭榮之中學)
Award:
Merit
1D YU HO CHIT 于皓哲
3C CHAN YAN MONG 陳恩望

http://I.cs.hku.hk/~syl/Competition.html

 

Youth Arch Student Improvement Award (青苗學界進步獎)

Date: July, 2016
Organizer: Youth Arch Foundation (青苗基金)
Award:
Best Cooperation Team
1A LAM KIN FUNG 林建鋒
1B CHAN TAK WAI 陳德慧
1C TANG WAN HEI 鄧韻希
1D SUN CHEUK SHING 孫卓成
2A HUNG JERRY TIN LOK 熊天樂
2B YIP SIU LUNG 葉兆龍
2C MA HEI MOON 馬希玟
2D SHUM WA SIN 沈嬅倩
3A IP RONNIE 葉朗煖
3B CHAN HO HIN 陳浩軒
3C CHAN PAK HIN 陳柏軒
3D CHUI HIU YI 徐曉薏
4A YAU HOK YU HUMPHREY 丘學儒
4B YAN CHAM HO MOSES 甄湛昊
4C TSANG WAI YAN 曾尉殷
4D FUNG CHUN HO 馮俊豪
5A YIP HIN CHING JOYCE 葉獻晴
5B HO CHUNG HUEN JOANNA 何頌萱
5C WONG PO LAM 黃寶琳
5D NG WAI CHUN 吳偉俊

 

Little Great Speaker Chinese Debate Competition (「敢言有夢」拍住上辯論比賽)

Date: May, 2016
Organizer: Solution On Wheels (言論自由行)
Award:
Best Cooperation Team
3C CHU TSZ KIN 朱子健
3C WONG WING CHI GIGI 黃穎芝
3B SHUM CHEUK YEE 沈卓頤
Hong Kong Mixed Dodgeball Championship (全港混合閃避球錦標賽)

Date: July, 2016
Organizer: CUHKFAA Chan Chun Ha Secondary School (香港中文大學校友會聯會陳震夏中學)
Award:
Champion
1A LAU CHEUK YING 劉焯盈
1C HUNG CHING TING 洪靖婷
2A CHAN CHI SAN 陳致伸
2B LAM SZE CHIT 林思喆
2B MA CHUN KEI 馬晉祺
2C CHAU CHUN IP 周雋燁
2C CHING TSZ NOK 程祉諾
2C CHUNG HO SHUN 鍾皓信
3B CHEUNG NGA NOK 張雅諾

4th Place
1C KWONG TIN PO 鄺天寶
1A SIN CHEUK WING 冼卓穎
1A LI CHUN IP 李俊燁
1C CHAN KING TUNG 陳儆童
1C CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
1C HUNG CHING TING 洪靖婷
1C CHEUK NGEI LONG 卓藝朗
1C CHUNG HO KIT IVAN 鍾浩傑
1C FUNG SHING KIT 馮承杰
1D HUI TUNG 許桐
1D MAN TSZ SHAN 文梓珊
1D CHIU LOK YIN 趙樂賢

 

Hong Kong Inter-school Dodgeball Championships (全港學界閃避球精英賽)

Date: July, 2016
Organizer: Dodgeball Association of Hong Kong, China (中國香港閃避球總會)
Award:
4th Place
1C CHAN KING TUNG 陳儆童
1C CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
1C HUNG CHING TING 洪靖婷
1D HUI TUNG 許桐
1D MAN TSZ SHAN 文梓珊
1A CHEUNG NOK YIN 張諾然
1A LAU CHEUK YING 劉焯盈
1B YEUNG MIU LAM 楊妙琳
2B LAM SZE CHIT 林思喆
3B CHEUNG NGA NOK 張雅諾
3A IP RONNIE 葉朗煖
3B CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
3C TSO MUN HUNG 曹滿紅
3B CHOW SHUK LAM 鄒淑淋
4A LEUNG YUEN YI 梁婉兒
5D YU HOI YAN 虞凱欣
1C CHEUK NGEI LONG 卓藝朗
1C CHUNG HO KIT IVAN 鍾浩傑
2A CHAN CHI SAN 陳致伸
2A CHOW CHEUK HANG 周卓行
2A HO KWUN HONG 何冠穅
2B MA CHUN KEI 馬晉祺
2C CHAU CHUN IP 周雋燁
2C CHING TSZ NOK 程祉諾
2C CHUNG HO SHUN 鍾皓信
2C FU TING HO 付廷豪
2C CHENG SHEUNG WANG 鄭尚泓
2C YAU SHUN HOI 邱舜凱
2D CHOI YIN YUK 蔡延旭
2D PO WAN KI 蒲允祈

 

 Future Stars Programme – Upward Mobility Scholarship (「明日之星-上遊獎學金」)

Date: June, 2016
Organizer: The Hong Kong Council of Social Service (香港社會服務聯會)
Award:
Scholarship (獎學金)
4A    KAN CHI ON     簡志安
5C     CHIU PUI LING 趙珮伶
6B     MAK CHOI KIU 麥楚翹

 

“Pursuing Excellence and Beyond” Youth Leadership Award Scheme (「卓越今天,成就將來」青少年領袖獎勵計劃)

Date: June, 2016
Organizer: Man Kwan Education Fund (萬鈞教育基金)
Award:
Distinction (表現卓越)
5B KUEN HIU FUNG JEREMY 管曉峰

 

Junior Chefs’ Culinary Ideas of Salt and Sugar Reduction Competition (小營廚減鹽減糖好煮意比賽)

Date: April, 2016
Organizer: The Centre for Food Safety of HK Government (香港政府食物安全中心)
Award:
Certificate
1C LAM YING HAY 林映希
1C YU KWAN HO 余君豪
1D TING YUEN CHING 丁婉晴
2B CHAN WAN YAU 陳尹祐
2B KWONG TSZ YING 鄺梓熒
2B LAU WISE 劉倖騏
2B WOO TIN LAI 胡天麗
2D LAW ON YEE 羅安頤
2D SZE LOK YI 施樂怡

 

Shatin Outstanding Students Contest (沙田區傑出學生選舉)

Date: June, 2016
Organizer: Shatin Youth Association (沙田青年協會)
Award:
Top Ten Students
2B FUNG PUI HIM 馮沛謙

Best Team Performance
2A NG CHEUK CHI 吳卓姿
3D LAW HEI LAAM 羅晞嵐

Certificate
3D LAW HEI LAAM 羅晞嵐
2A NG CHEUK CHI 吳卓姿
2B WONG TAK SHING 黃德聖

 

Interschool UAV Obstacle Race (Shatin District) (沙田區校際「無人機」障礙賽)

Date: May, 2016
Organizer: International Unmanned Aircraft Systems Association (IUASA) (國際專業無人機學會)
Award:
全場總冠軍 (Individual Overall Champion)
2D TSE SHING HIM 謝誠謙

全場總亞軍 (Individual Overall First Runner-up)
4B LIM HO KAN KENNETH 林灝勤

全場總季軍 (Individual Overall Second Runner-up)
4B YU KWOK CHUN 余國俊

個人計分賽冠軍 (Individual points race Champion)
2D TSE SHING HIM 謝誠謙

個人計分賽亞軍 (Individual points race First Runner-up)
4B LIM HO KAN KENNETH 林灝勤

個人計分賽季軍 (Individual points race Second Runner-up)
4B YU KWOK CHUN 余國俊

團體計分賽冠軍 (Team points race Champion)
4B LIM HO KAN KENNETH 林灝勤
4B NG YAN TO ANDREW 伍恩圖
4B YU KWOK CHUN 余國俊

團體高中組冠軍 (Team overall Champion)
4B LIM HO KAN KENNETH 林灝勤
4B NG YAN TO ANDREW 伍恩圖
4B YU KWOK CHUN 余國俊

團體初中組亞軍 (Team overall First Runner-up)
1D YU HO CHIT 于皓哲
2D LAU KA YUNG 劉嘉勇
2D TSE SHING HIM 謝誠謙
3C TSANG HO HIM 曾皓謙

 

The 67th Putonghua Speech Competition (第67屆朗誦節 (普通話朗誦比賽))

Date: December, 2015
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:
冠軍 (中一、二級女子組詩詞獨誦)
1D LEE CHUNG YI 李松兒

亞軍 (中一、二級女子組詩詞獨誦)
2A NG CHEUK CHI 吳卓姿

亞軍 (中五、六級女子組散文獨誦)
5B YIP WUN YAN 叶媛殷
5D LAM WING TING 林穎婷

季軍 (中一、二級女子組散文獨誦)
1D LAM CHEUK HUEN 林卓萱

季軍 (中三、四級女子組散文獨誦)
4A CHAN WING SAM 陳穎芯

優良 (中一、二級女子組散文獨誦)
1C OU YIN YING 歐燕瑩
1D HUI TUNG 許桐
2B LAU WISE 劉倖騏

優良 (中一、二級女子組詩詞獨誦)
1A LAU EUNICE 劉恩諾
2C CHEN WU YUN 陳梧筠

優良 (中三、四級女子組散文獨誦)
4C LEUNG SIK WAN 梁錫雲

優良 (中三、四級男子組散文獨誦)
4A YAU HOK YU HUMPHREY 丘學儒

 

Biodiversity Exhibition Panel Design Competition (「社區生態地圖」展覽暨比賽)

Date: April, 2016
Organizer: Bird Watching Society (香港觀鳥學會)
Award:
Champion
4A AU WING YIN 歐穎賢
4A KAN CHI ON 簡志安
4A KWAN SHUK YEE 關淑儀
4C LI NGA WING 李雅穎

 

Futsal 5 Football Competition (外展訓練計劃5人足球比賽)

Date: May, 2016
Organizer: The Hong Kong Football Association (香港足球總會)
Award:
First Runner-up
3C WONG HO NAM 黃浩楠
4A NG MING LAM 吳銘藍
4B LAU CHUN HEI 劉俊希
4C LEE HO LONG HAROLD 李昊朗
4D CHAN CHI MING 陳智銘
4D CHAN KI NOK 陳祈諾
5A SIT KELVIN 薛喬峰
5B SZE LONG HO YORK 施朗晧
5B TSANG LOK HANG 曾諾恆
5D CHENG TSZ CHUNG 鄭梓聰
5C NG WAI CHUN 吳尉俊

 

少年福音足球大賽

Organizer: HK Soccer in Christ (香港足球體育事工)
Award:
Second Runner-up
1B CHOW CHI TO JUSTIN 周智濤
1D IP SAU YIN JESSE 葉修賢
2A CHOW CHEUK HANG 周卓行
2A HUNG JERRY TIN LOK 熊天樂
2A LEUNG TIN CHING 梁天晴
2A NGAN HO WANG 顏顥泓
2A TAM SUM LONG 譚心朗
2B FUNG PUN KIN 馮本見
2B LAM HEI YEUNG 林晞揚
2C TSAI YUN CHEN 蔡昀宸

 

Water Rocket Competition (水火箭定點打靶香港區選拔賽)

Date: May, 2016
Organizer: Hong Kong Aeromodel Association (香港航模協會)
Award:
殿軍
2A KWOK TIN CHUN 郭天駿

一等獎
2B LI LONG YIN 李朗賢

二等獎
2C NGAI HIU YI 倪曉怡
2C SIU HANG CHI 蕭杏芝
2D LEUNG WING PAN 梁穎彬

三等獎
2B NGAI MING CHAK 魏銘澤
2C SIU HOI HIN 蕭凱軒
2D CHIU YEE KI 趙倚祈
2D YAU TSZ HIN 邱子軒
2A CHAN TIN WAI DEBORAH 陳天慧

 

Invention for School Contest (校園發明大賽)

Date: May, 2016
Organizer: Faculty of Engineering, University of Hong Kong (香港大學工程學院)
Award:
First Runner-up
5A LEE KA LOK 李嘉樂

Merit
3C CHAN YAN MONG 陳恩望

2016-05-23 Invention for school contest 01 2016-05-23 Invention for school contest 02

 

Secondary School Mathematics and Science Competition (中學數學及科學比賽)

Date: April, 2016
Organizer: The Hong Kong Polytechnic University (香港理工大學)
Award:
1 Credit
5A KO TSZ WING 高芷穎
5A LUI KA WAI 呂嘉慧
5A CHENG TSZ KIN 鄭祉見
5A CHEUNG CHUN HEI 張雋熙
5B LAW HEI YIU 羅晞瑤
5B MAK PIK TUNG 麥碧桐
5B AU YEUNG KWOK PO 歐陽國寶
5B HUNG KWONG LAU 熊廣鎏
5B LEUNG LEO 梁紹輝
5B NG TO SAN 吳陶燊

1 Distinction
5A CHEUNG WAI HUNG 張偉雄
5A CHOW YUK WAI KELVIN 周煜煒
5B YIP WUN YAN 叶媛殷

1 Distinction, 2 Credits
5A CHUNG HO YAN 鍾晧昕

1 High Distinction
5A TSE LOK YUNG 謝樂容
5B CHAN YUK FAI 陳旭輝

2 Credits
5A SHUM MEI PO 岑美葆
5A CHAN CHI KI SAMUEL 陳子祈

 

CUMUN 中文大學模擬聯合國)

Date: March, 2016
Organizer: CUHK SU MUN CLUB
Award:
Outstanding Delegation for exemplifying the spirit of diplomacy
5B KUEN HIU FUNG JEREMY 管曉峰
2B WO CHEUK KIU 胡焯喬

 

67th Speech Festival (第67屆朗誦節)

Date: November-December, 2015
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:
Champion 女子詩詞獨誦
1D LAU YAN YUET 劉昕悅

First Runner-up女子散文獨誦
1D LAM CHEUK HUEN 林卓萱
2B WO CHEUK KIU 胡焯喬

Merit女子散文獨誦 
1C CHONG WAI SUM 莊惠芯
1D HUI TUNG 許桐
3B WONG SIM YAN 黃嬋欣
5D KONG TUNG LING 江東玲

Merit 女子詩詞獨誦
1B TSE WAI YING 謝慧盈
1C CHAM HEI TUNG 湛晞彤
1D CHOI YIN WING 蔡賢泳
1D LEE CHUNG YI 李松兒
2D LO CHI CHING 盧枳晴
2D SZE LOK YI 施樂怡
4A NG NIM SUM 吳念心

Merit男子散文獨誦
1C HO BRANDON CHEUK HENG 何卓衡

Merit男子詩詞獨誦
1C KWONG TIN PO 鄺天寶
3A LEE TSUN SUM 李峻森
3A SAE-CHUA BLUE 韋藍

Second Runner-up二人朗誦
2B KWONG TSZ YING 鄺梓熒
2B MAN CHEUK LAM 文卓琳

 

Greater China Maths Challenge (優數盃)

Date: May, 2016
Organizer: Kidnet Education International Mathematica (啟幼國際數學學會香港啟幼教育研習社)

Award:
Third Honour Award
1D YU HO CHIT 于皓哲

 

Singapore And Asian Schools Math Olympiads 2016 Trial (Hong Kong Region)* (新加坡數學競賽2016(香港賽區))

Date: April, 2016
Organizer: Olympiad Champion Education Centre (奧冠教育中心)

Award:
Bronze Award
1B FU ELTON 符哲
2C CHI CHUN KIT 戚駿傑
2D CHUI YEE LOK ENOCH 徐以樂
2D SUEN VALEN SIU KWAN 孫韶鋆

Sliver Award
3C CHU TSZ KIN 朱子健

Gold Award
3D LAW MAN HIM 羅文謙

 

HuaXia Cup Mathematics Competition-Hong Kong (「華夏盃」全國數學奧林匹克邀請賽2016(香港賽區))

Organizer: Hong Kong Mathematical Olympiad Association (香港數學奧林匹克協會)

Award:
Third Honour Award 三等獎
2C CHI CHUN KIT 戚駿傑

 

HuaXia Cup Mathematics Competition-South China (Semi-Final Event) (「華夏盃」全國數學奧林匹克邀請賽2016 (華南賽區) (晉級賽))

Organizer: Hong Kong Mathematical Olympiad Association (香港數學奧林匹克協會)

Award:
Third Honour Award 三等獎
2C CHI CHUN KIT 戚駿傑

 

Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools (中學數學閱讀報告比賽)

Organizer: EDB (教育局)

Award:
Second Prize Class 二等獎
3C YEUNG SIN NI 楊倩妮

 

The Great Passage : Literature Workshop 2015-2016 (文學大渡海 – 文學讀寫工作坊)

Date: March, 2016
Organizer: CUHK Hong Kong Literature Research Centre & EDB Curriculum Development Council (香港中文大學香港文學研究中心及教育局課程發展處中國語文教育組合辦)

Award:
Certificate
5D YUN HAU LAM 殷孝琳

 

The 11th Hong Kong Literature Festival “The Rhythm of Nature” Writing Competition (第十一屆香港文學節「自然的律動」徵文比賽)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Public Libraries, Leisure and Culture Services Department (康樂及文化事務署香港公共圖書館)

Award:
First Runner-up亞軍
4C CHAN LOK YI 陳樂兒

 

HKSC Poetry Festival (香港兆基創意書院詩節)

Date: November, 2015
Organizer: Hong Kong Arts Development Council (香港藝術發展局)

Award:
Certificate
5D LAM WING TING 林穎婷
5D LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華
5D LI SHU WING 李舒穎
5D WONG LOK YAN 黃樂恩
5D YUN HAU LAM 殷孝琳

 

Huang Shan Study Tour (黃山生態農務文化體驗團)

Date: March, 2016
Organizer: Sha Tin Methodist College (沙田循道衛中學)

Award:
Certificate
4B CHING SUM YUET 鄭心悅
4B CHUNG YUET MAN 鍾月雯
4B WONG CHIN LAM 黃芊琳
4C KWOK CHING YIU 郭靖瑤
4C IP KING PUI 葉敬培
4C SHEK KI CHAU 石期舟
4C YU HAILIANG 余海亮
4D CHIU YAN KI 趙恩祺
4D HUI HOI CHING 許凱晴
4D SIU LOK HEI 蕭諾希
5C CHUNG WING YI 鍾詠怡
5C KAM QUEENA SUET YUEN 甘雪圓
5C LI KIN WAI 李健威
5D CHU WAN WA 朱韻樺
5D LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華
5D YE PUI WA 叶佩樺

 

C.Y Chan Inter-School Flash-Fiction Award (陳贊一博士聯校微型小說創作獎)

Date: March, 2016
Organizer: Dr. Stephen Chan Education Foundation Limited & Aberdeen Baptist Lui Ming Choi College (陳贊一博士教育基金有限公司&香港仔浸信會呂明才書院合辦)

Award:
Commended Prize高中組冠軍
5D ONG LOK YAN 黃樂恩

 

Hong Kong School Drama Festival (香港學校戲劇節)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Art School (香港藝術學院)
Award:
傑出演員獎 Award for Outstanding Performer
1C CHUNG HO KIT IVAN 鍾浩傑
1C HO BRANDON CHEUK HENG 何卓衡
1D LAM CHEUK HUEN 林卓萱
5C TAM KA KEI 譚嘉琦
5C KAM QUEENA SUET YUEN 甘雪圓

傑出合作獎 Award for Outstanding Co-operation
1B TSE WAI YING 謝慧盈
1C CHAM HEI TUNG 湛晞彤
1C TANG WAN HEI 鄧韻希
1C CHUNG HO KIT IVAN 鍾浩傑
1C HO BRANDON CHEUK HENG 何卓衡
1C LAU YUI HANG 劉睿行
1D LAM CHEUK HUEN 林卓萱
1D LAU UE TIN 劉御天
2A KWOK YIN LAM 郭彥霖
2A LEE YI CHING 李伊晴
2A LEUNG WING HANG 梁詠珩
2B CHENG HEI MAN 鄭浠泯
2B KWONG TSZ YING 鄺梓熒
2B MAN CHEUK LAM 文卓琳
4A KAN CHI ON 簡志安
4C TSANG CHING MAN EDITH 曾靜雯
5C CHOI HIU TUNG 蔡曉彤
5C CHUNG WING YI 鍾詠怡
5C KAM QUEENA SUET YUEN 甘雪圓
5C TAM KA KEI 譚嘉琦
5D CHU WAN WA 朱韻樺
5D LAU CHI SING 劉志昇
5D LAW SING LONG 羅星朗

 

The Outstanding Student Leaders Selection (卓越學生領袖選舉)

Date: January, 2016
Organizer: The Arete (政賢力量)
Award:
Outstanding Leadership Award
5B KUEN HIU FUNG JEREMY 管曉峰

 

City Challenge – Bridge to a Smarter City (智慧香港 – 全城橋王挑戰賽)

Date: May, 2016
Organizer: HKSTP (香港科技園)
Award:
十強
5C CHEUNG WING YAN 張穎欣
5C YEUNG PUI YEE 楊佩儀
5D TSANG YEE KI 曾倚祈

 

Hong Kong Secondary Schools Debating Competition

Award:
Best Debater Award
3A XU MEIYI 徐美宜
3A YIP PUI LAM AMOS 葉沛林
3B LAU SHUN TING 劉信霆

Certificate
2A NGAN HO WANG 顏顥泓
2B WO CHEUK KIU 胡焯喬
2D CHUI YEE LOK ENOCH 徐以樂
3A LUK CHING NAM 陸靖嵐
3C CHAN CHI LOK MAX 陳智樂
3D LAW HEI LAAM 羅晞嵐

 

Hong Kong Secondary School English Writing Competition

Date: January, 2016
Organizer: Asia Children Education Association (亞洲兒童教育協會)
Award:
Best Writer – Silver
4A LAW KIT YING KATHERINE 羅潔盈

 

Singapore Model United Nations Conference

Date: March, 2016
Organizer: Singapore Chinese Girls’ School
Award:
Certificate
3B LAU SHUN TING 劉信霆
4A LI YEE YAN 李意欣
4A NG NIM SUM 吳念心
4C CHAN LOK YI 陳樂兒
4D KWAN TSZ HEI 關梓希
4A TANG CHEUK KI 鄧卓祈

 

 The 3rd Shatin Inter-School Scrabble Competition 2016

Date: April, 2016
Organizer: Shatin Inter-School Scrabble Competition Organizing Committee
Award:

First Runner-up

3A    TO TSZ HANG JIMMY       陶梓亨
3B     SHUM CHEUK YEE   沈卓頤
3C     WONG WING CHI GIGI     黃穎芝
5A    CHOW YUK WAI KELVIN  周煜煒

 

 Secondary Student Composition Competition (中國中學生作文大賽)

Date: November, 2015
Organizer: Secondary Student Composition Competition, HK Committee (中國中學生作文大賽,香港籌委會)
Award:
優異獎
2B FUNG PUI HIM 馮沛謙
3C CHAN CHI LOK MAX 陳智樂
3C YAU CHIK 邱植
6C MA LOK YEE 馬樂頤
6C TANG CHEUK KIU 鄧卓翹
6C LIU CHI HO 廖志豪

 

 Green Invention Programme (「綠色發明家學院」計劃)

Date: April, 2016
Organizer: 保良局方樹福堂兒童及青少年發展中心
Award:
最具綠色意義獎
1D    TAM ISAAC CHEUK HEI    譚焯禧

卓越環保個人獎
2D    LO CHI CHING  盧枳晴

DSCN0003 DSCN9980 DSCN9983 DSCN9988

 

The 68th Hong Kong Schools Music Festival (第六十八屆香港校際音樂節)

Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:

冠軍Champion (高音木笛獨奏  (十六歲或以下) Descant Recorder Solo, age 16 or under)
5B     WONG NOK HEI       黃諾晞
5B     LAM KA LONG 林家朗 (鋼琴伴奏Accompanist)

 

冠軍Champion  (鋼琴獨奏 Grade Five Piano Solo)
2A    CHAN YU HANG       陳愉行

 

亞軍First runner-up (男中音獨唱 – 外語歌曲 (十九歲或以下) Baritone Solo, age 19 or under, singing in foreign language)
5B     LAM KA LONG 林家朗
5D    HO TZE NING   何子寧 (鋼琴伴奏Accompanist)

 

First runner-up (Senior Girls’ Choir, division II, singing in Chinese)

First runner-up (Senior Girls’ Choir, division II, singing in foreign language)

First runner-up (Madrigal)

First runner-up (Recorder Ensemble)

Second runner-up (Senior Mixed Voice Choir, division II, singing in Foreign language)

Second runner-up (Senior Mixed Voice Choir, division II, singing in Chinese)

Second runner-up (Senior Boys’ Choir, division II, singing in Chinese)

 

 Enhanced Smart Teen Project (多元智能躍進計劃)

Organizer: EDB and Fire Services Department (教育局及消防處)
Award:
Award for Best Trainee 最佳學員獎
2B FUNG PUI HIM 馮沛謙

Award for Most Improved Trainee 最佳進步獎
3B CHAN CHUN HO 陳俊豪

Most Improved Award 躍進獎
2A HO KWUN HONG 何冠穅
2D CHOI YIN YUK 蔡延旭
3B LAU SHUN TING 劉信霆

 

 AIMO Open (2016亞洲國際數學奧林匹克公開賽香港賽區初賽)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Mathematical Olympiad Association (香港數學奧林匹克協會)
Award:
Silver Award 銀獎
1B FU ELTON 符哲
2C CHAN YAN HEI 陳昕希
2C CHI CHUN KIT 戚駿傑
2C SIU HOI HIN 蕭凱軒

Bronze Award銅獎
1A LI CHUN IP 李俊燁
1C LAM YING HAY 林映希
1C KWONG TIN PO 鄺天寶
1D YU HO CHIT 于皓哲
2C YIP HEUNG KIT 葉向傑
2D TSE SHING HIM 謝誠謙

 

The 18th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest (第十八屆香港青少年數學精英選拔賽)

Date: January, 2016
Organizer: Po Leung Kuk / Hong Kong Association for Science and Mathematics Education (保良局 /香港數理教育學會)
Award:
Second Honour Award二等獎
3C CHU TSZ KIN 朱子健
Third Honour Award 三等獎 
2D PO WAN KI 蒲允祈
3D LAW MAN HIM 羅文謙

 

Hong Kong Schools Dance Festival (第五十二屆學校舞蹈節)

Date: February, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Dance Association Limited (香港學界舞蹈協會有限公司)
Award:
First Honour Award 甲級獎
5A KO TSZ WING 高芷穎
5A CHAN WING YAN VIVIAN 陳穎昕
5B HO CHUNG HUEN JOANNA 何頌萱
5A TSOI SIU TUNG 蔡小彤
4B WONG CHIN LAM 黃芊琳
1B YEUNG CHIN HEI 楊千熹
1C CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
1D LAM CHEUK HUEN 林卓萱
1B CHUNG VANASSE 鍾穎彤
3D FUNG YUEN YUNG 馮苑榕
1B YEUNG MIU LAM 楊妙琳
4A FUNG LI SHAN 馮利珊
1A AU YEUNG TSZ YAN 歐陽梓恩
1A LAU CHEUK YING 劉焯盈
2B KWAN CHEUK HEI 關芍睎
2A KWOK YIN LAM 郭彥霖

2016-5-22 i 2016-5-22 ii

 

 The 33rd Hong Kong Mathematics Olympiad (第三十三屆香港數學競賽)

Date: February, 2016
Organizer: Mathematics Education Section, Education Bureau and the Department of Mathematics / Information Technology of The Hong Kong Institute of Education (教育局數學教育組 / 香港教育學院數學與資訊科技學系)
Award:

Second-class Honour 二等獎
4B LUI CHIN HEI 呂展希

Merit優異獎
4B CHING SUM YUET 鄭心悅
4B CHOI YEA REONG 崔睿玲
4B LAI NAM KWAN 黎南君
4B LUI CHIN HEI 呂展希
5B CHAN YUK FAI 陳旭輝
5B CHEUNG YAT YIN 張逸然

 

 Joint School Youth Leader Training Program (沙田區中學聯校領袖培育計劃)

Date: October, 2015 – April, 2016
Organizer: Hong Kong Young Women’s Christian Association (Sha Tin Integrated Social Service Centre) (香港基督教女青年會 (沙田綜合社會服務處))
Award:
My Favourite Leader Award 我最喜愛領袖
The Most Potential Leader Award 最具潛質領袖

4C     SHEK KI CHAU 石期舟

 

The Seventh Hong Kong Mathematics Creative Problem Solving Competition for Secondary Schools (第七屆香港中學數學創意解難比賽)

Date: May, 2016
Organizer: Education Bureau /Hong Kong Federation of Education Workers (教育局 /香港教育工作者聯會)
Award:
Silver Award銀獎
1B CHUNG VANASSE 鍾穎彤
1C FUNG SHING KIT 馮承杰
2C CHAN YAN HEI 陳昕希
2D TSE SHING HIM 謝誠謙

 

Hua Cup Mathematics Competition (2016「華盃」全國數學奧林匹克(香港選拔賽))

Date: January, 2016
Organizer: China Stars of the Olympic Maths Association (奧數之星國際聯合會)
Award:
First Honor Award一等獎
1A LI CHUN IP 李俊燁

 

Hong Kong Inter-school Dodgeball Championship N.T. East (全港學界閃避球錦標賽)

Date: April, 2016
Organizer: HK China Dodgeball Federation (中國香港閃避球總會)
Award:
Champion冠軍(女子組)
1A CHEUNG NOK YIN 張諾然
1A LAU CHEUK YING 劉焯盈
1B YEUNG MIU LAM 楊妙琳
1C CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
1C HUNG CHING TING 洪靖婷
1D MAN TSZ SHAN 文梓珊
2B LAM SZE CHIT 林思喆
3A IP RONNIE 葉朗煖
3B CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
3B CHEUNG NGA NOK 張雅諾
3B CHOW SHUK LAM 鄒淑淋
3C TSO MUN HUNG 曹滿紅
4A KWAN SHUK YEE 關淑儀
4A LEUNG YUEN YI 梁婉兒
5D YU HOI YAN 虞凱欣

Champion冠軍(男子初中組)
1C YU KWAN HO 余君豪
2A CHAN CHI SAN 陳致伸
2A CHOW CHEUK HANG 周卓行
2A HO KWUN HONG 何冠穅
2B MA CHUN KEI 馬晉祺
2C CHAU CHUN IP 周雋燁
2C CHENG SHEUNG WANG 鄭尚泓
2C CHING TSZ NOK 程祉諾
2C CHUNG HO SHUN 鍾皓信
2C FU TING HO 付廷豪
2C YAU SHUN HOI 邱舜凱
2D CHOI YIN YUK 蔡延旭

First Runner-up 亞軍(男子高中組)
1A LI CHUN IP 李俊燁
1C CHEUK NGEI LONG 卓藝朗
1C CHUNG HO KIT IVAN 鍾浩傑
4A CHAN YUK SING EMANUEL 陳煜星
4A CHEUNG KWONG SAN 張廣新
4A KWAN LONG HIM 關朗謙
4A TANG CHEUK KI 鄧卓祈
4B CHENG HO KAI 鄭浩楷
4B HO KING HEI 何敬禧
4B KO HO YIN 高昊言

 

All Hong Kong Inter-Secondary Schools Gymnastic Competition (全港中學校際體操比賽)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:
Boys Junior Group All Around – The fourth place (男子初級組個人全能第四名)
Boys Junior Group Honizontal Bar – First Runner-up(男子初級組單槓第二名)
Boys Junior Group Floor Exercise – Second Runner-up(男子初級組自由體操第三名)
3D YEUNG CHEUK WANG 楊卓泓

dav davmde davsdr dav

 

A.S. Watson Group HK Student Sports Awards 2015-2016 (屈臣氏集團香港學生運動員獎2015-2016)

Date: May, 2016
Organizer: A.S. Watson Group (屈臣氏集團)
Award:
HK Student Sports Awards (香港學生運動員獎)
2A LEUNG TIN CHING 梁天晴

 

Job Place Visit – VTC Hotel Hospitality (工作體驗-酒店款待)

Date: March, 2016
Organizer: VTC, Hok Yau Club (職業訓練局, 學友社)
Award:
Certificate
3A LAM VINCI 藍蕙詩
3A LEE PUI YI 李沛怡
3A LUK CHING NAM 陸靖嵐
3A HAU CHING LEONG 侯清亮
3A SAE-CHUA BLUE 韋藍
3A WONG HO CHUN 黃昊雋
3A YEUNG WANG NGAI 楊弘毅
3A YUEN HO MAN 袁浩文
3B YEUNG LOK SZE 楊樂思
3C TSANG SIN HANG 曾善珩
3C YEUNG SIN NI 楊倩妮
3C LEE HO ZIV 李浩
3D LI IP 李燁
3D WONG WING YIN 王詠妍
3D MAN HEI NOK 萬希諾
5A CHAN LOK HANG 陳樂恒
5A CHEUNG MING CHU 張明珠
5A KO TSZ WING 高芷穎
5A SHUM MEI PO 岑美葆
5A CHOW YUK WAI KELVIN 周煜煒
5C YEUNG CHEUK MING 楊卓銘
5B WONG WAI IN 王慧妍
5D KONG TUNG LING 江東玲
5D LI SHU WING 李舒穎
5C LI KIN WAI 李健威

CIMG5492 CIMG5574 CIMG5578 CIMG5588 CIMG5613

 

PolyU Campus Tour (參觀香港理工大學)

Date: April, 2016
Organizer: The Hong Kong Polytechnic University (香港理工大學)
Award:
Certificate
4B CHUNG CHEUK WING 鍾卓穎
4B TAM YI SUM 譚爾心
4B NG YAN TO ANDREW 伍恩圖
4B YU KWOK CHUN 余國俊
5A TSE LOK YUNG 謝樂容
5A TSOI HOI LAM 蔡海林
5B DIU WAI SHAN 刁煒珊
5B KWOK SIN MAN 郭倩文
5B LAW HEI YIU 羅晞瑤
5B WONG HIU TUNG 黃曉彤
5B WONG WAI IN 王慧妍
5B YIP WUN YAN 叶媛殷
5B CHEUNG YAT YIN 張逸然
5B CHUNG SHIU SANG 鍾劭生
5B HO TINO 何天諾
5B LAI NOK HANG 黎諾恆
5B LAU CHI FUNG 劉治鋒
5B LAU CHUN YIU 劉俊耀
5B LEUNG LEO 梁紹輝
5B NG CHIU 吳超
5B WONG CHUN HIN 黃俊軒

IMG_4399 IMG_4411 IMG_4466 IMG_4487 IMG_4492 IMG_4526 IMG_4527

 

JEvent Management Experience Programme (項目管理工作體驗計劃)

Date: April, 2016
Organizer: South China Morning Post, Education Bureau (南華早報, 教育局)
Award:
Certificate
5B CHAN CHING YI 陳靜儀
5C CHOI HIU TUNG 蔡曉彤

IMG_4320 IMG_4321 IMG_4322 IMG_4329

 

Job Place Visit – Hong Kong Disneyland Hotel (工作體驗-香港迪士尼樂園酒店)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Disneyland, Hok Yau Club (香港迪士尼樂園, 學友社)
Award:
Certificate
5A LO WAI SHAN 盧媁珊
5A YAM LOK SUM 任樂心
5B HO YUET NING 何悅寧
5B LAW HEI YIU 羅晞瑤
5B MAK PIK TUNG 麥碧桐
5B CHEUNG CHUN HO 張俊皓
5B LAU CHI FUNG 劉治鋒
5B LAU CHUN YIU 劉俊耀
5C CHUNG WING YI 鍾詠怡
5C LAU CHEUK WING 劉婥穎
5C SHIH YING YU 史昕榆
5C TAM KA KEI 譚嘉琦
5D LEE CHEUK YIN 李卓妍
5D WONG LOK YAN 黃樂恩
5D WONG SIN TING 黃倩婷

IMG_0003 IMG_0006 IMG_0009 IMG_0021 IMG_0030

 

Job Place Visit – Hong Kong Disneyland (Theme Park) (工作體驗-香港迪士尼樂園)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Disneyland, Hok Yau Club (香港迪士尼樂園, 學友社)
Award:
Certificate
5A CHAN PO CHAI 陳葆齊
5A SIN CHUN KIT 單駿傑
5B CHEUNG PAK GI 張栢芝
5B CHAN YUK FAI 陳旭輝
5B HUNG KWONG LAU 熊廣鎏
5B KUEN HIU FUNG JEREMY 管曉峰
5B LAM KA LONG 林家朗
5B LEUNG LEO 梁紹輝
5C CHOI HIU TUNG 蔡曉彤
5C SIN TSZ NOK 單紫諾
5C TANG SZE WAN 鄧詩韻
5C WONG PO LAM 黃寶琳
5C YEUNG PUI YEE 楊佩儀
5C HUI MAN KIT 許文傑
5C LAI HIU CHUNG JORDAN 黎曉璁

014 029 083 091 117

 

Job Place Visit – Chip In Fish and Chips Café (工作體驗-炸魚薯條餐廳)

Date: March, 2016
Organizer: Chip In Fish and Chips Café, Hok Yau Club (炸魚薯條餐廳, 學友社)
Award:
Certificate
3A CHEUNG TIN WAI 張天慧
3A WONG WING YAN 黃穎忻
3A XU MEIYI 徐美宜
3B CHAN WING CHI VINCI 陳頴姿
3B FUNG TSZ YAN 馮芷茵
3B KWOK CHI HANG 郭誌珩
3B WONG SIM YAN 黃嬋欣
3B CHAN HO HIN 陳浩軒
3B CHENG HUNG KWAN 鄭鴻堃
3B WONG CHAK LAM 王澤霖
3C TSO MUN HUNG 曹滿紅
3C CHU TSZ KIN 朱子健
3C LIT CHING 列政
3D KWOK HIU TIN 郭曉天
3D SO CHUEN ON 蘇傳安

082 DSC07907 DSC07913 DSC07929 DSC07935

 

第四屆「全港學界微型小說創作比賽」

Date: December, 2015
Organizer: LLCMHLSS (靈糧堂劉梅軒中學、華文微型小說學會)
Award:
Merit
5D YUN HAU LAM 殷孝琳

 

第五屆《香港中學生文藝月刊》「校園創作擂台陣」比賽

Date: February, 2016
Organizer: HKPLMM (香港學生文藝月刊有限公司)
Award:
First Runner-up
6D LEE KUN YUK 李貫玉

 

Biblical Course Speaking Festival (2016第22屆聖經朗誦節(獨誦))

Date: March, 2016
Organizer: Chinese Bible International Ltd. (漢語聖經協會)
Award:
Certificate
2B LAM SHUK HANG 林淑衡
1D LEE CHUNG YI 李松兒
2B KWONG TSZ YING 鄺梓熒

Biblical Course Speaking Festival (2016第22屆聖經朗誦節(二人對誦))

Date: March, 2016
Organizer: Chinese Bible International Ltd. (漢語聖經協會)
Award:
Merit
2A NG CHEUK CHI 吳卓姿
2D SZE LOK YI 施樂怡

Certificate
2B LAU WISE 劉倖騏
2B WOO TIN LAI 胡天麗
2A CHU HOI YING 朱凱盈
2B CHAN WAN YAU 陳尹祐
2C CHEN WU YUN 陳梧筠
2C SIU HANG CHI 蕭杏芝
2B CHAN PUI KA 陳姵嘉
2C NGAI HIU YI 倪曉怡
1D LAU YAN YUET 劉昕悅
1D LEE CHUNG YI 李松兒
2A NG CHEUK CHI 吳卓姿
2D SZE LOK YI 施樂怡

Manage your MPF, Manage your Wealth (積財智富)

Date: December, 2015
Organizer: Mandatory Provident Fund Scheme Authority & HK Economics Times (強制性公積金計劃管理及香港經濟日報)
Award:
Top 100 highest total asset value participants (總資產值最高的100名參加者)

5A LEE KA LOK 李嘉樂
5A YU CHEUK YIN MAURICE 余卓賢
5A LO WAI SHAN 盧媁珊
5C SIN TSZ NOK 單紫諾
5C WONG WAI FUNG 黃瑋鋒

 

Hong Kong Flower Show 2016 Secondary School Potted Plant Growing/Nursing Competition (香港花卉展覽2016中學盆栽種植/培植比賽)

Date: March, 2016
Organizer: Leisure and Cultural Services Department (康樂及文化事務署)
Award:
Champion
5D LAM WING TING 林穎婷
5A LO WAI SHAN 盧媁珊
5A YIP HIU MAN 葉曉雯
5B YIP WUN YAN 叶媛殷

First Runner-up
2C HO HIN TING 何衍庭

Second Runner-up
1C PANG HO YING 彭可盈
1C YEUNG SHUN YU 楊恂如
2C CHEN WU YUN 陳梧筠

IMG-20160309-WA0005 IMG-20160309-WA0004 IMG-20160309-WA0003 IMG-20160309-WA0002 IMG-20160309-WA0001

 

 Inter-Secondary School Mobile Phone Application Design Competition 2015 (校際手機應用程式設計比賽2015)

Date: January, 2016
Organizer: Department of Supply Chain and Information Management, Hang Seng Management College (恆生管理學院供應鏈及資訊管理學系)
Award:
Certificate

4B CHAN KA YU 陳嘉如
4B TAM YI SUM 譚爾心
4B TANG LOK SUM 鄧樂心
4B CHENG HO KAI 鄭浩楷
4B LEE APOLLO 李昊
4C LAI SIU KWAN 黎兆鈞
4C LI KA LONG 李嘉朗
4C LO WING YIN 盧永賢
4D NG MAN YUEN 吳文琬
4D CHAN CHUN WAI 陳俊偉
4D KONG KWOK CHING 鄺國澄
4D WANG KAM WAI 王錦威

http://www.hsmc.edu.hk/index.php/component/department?dep=ds&sid=147

 

Inter-school Long Distance Run Competition (校際長跑比賽)

Date: March, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Sports Federation
Award:
The 6th place個人第6名
1D HUI HENRY DAVIDSON 許鈞程

 

Harvard Book Prize (哈佛圖書獎)

Date: March, 2016
Organizer: Harvard Club & EDB (哈佛大學校友會及教育局)
Award:
Champion
5A TSE LOK YUNG 謝樂容

First Runner-up
5A FUNG KIT TUNG 馮潔桐

Second Runner-up
5A TSOI HOI LAM 蔡海林

 

Yes I Can Scholarship (「原來我得㗎」獎學金)

Date: March, 2016
Organizer: yesican.org.hk (「我都得」教育基金有限公司)
Award:
Scholarship
4A KAN CHI ON 簡志安

 

Hong Kong Budding Scientists Award 科學青苗獎

Date: November, 2015
Organizer: EDB (教育局)
Award:
一等獎
4A 29 KAN CHI ON 簡志安
4B 28 LEE APOLLO 李昊

 

Shatin District Outstanding Student Athlete Award 優秀學生運動員獎(沙田區)

Date: January, 2016
Organizer: Love In Society (義連班)
Award:
優秀學生運動員獎
3D YEUNG CHEUK WANG 楊卓泓

Yeung Cheuk Wang Yeung Cheuk Wang 1

 

沙田武術錦標賽2016

Date: January, 2016
Organizer: Shatin Sports Association (沙田體育會)
Award:
男子拳術組(自選拳)第一名
男子短兵器組第一名
3B CHAN CHUN HO 陳俊豪

 

School Individual Fencing Tournament 2015-16 學界劍擊比賽

Date: January, 2016
Organizer: HKSSF (學界體育聯會)
Award:
Second Runner-up
2A LEUNG TIN CHING 梁天晴

 

Inter-school Basketball Competition 中學校際籃球比賽

Date: December, 2015
Organizer: Hong Kong School Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:
Second Runner-up
5A LUI KA WAI 呂嘉慧
5B HO YUET NING 何悅寧
5D YU HOI YAN 虞凱欣
6C TSANG HOI LAM 曾凱琳
6C TSANG MEI YING ANGEL 曾美盈
6E KO HO YAN 高昊恩
6E LEE CHI YING CAROLYN 李芷盈
6E TANG HO YAN 鄧皓欣

 

Hong Kong Inter-school Dodgeball Elite Tournament 全港學界閃避球分區精英賽
Date: December, 2015
Organizer: Hong Kong China Dodgeball Federation (中國香港閃避球聯會)
Award:
All Stars
4A LEUNG YUEN YI 梁婉兒
5D YU HOI YAN 虞凱欣

Best Defense
3B CHOW SHUK LAM 鄒淑淋

Third Runner-up
1A LAU CHEUK YING 劉焯盈
1B YEUNG MIU LAM 楊妙琳
1C CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
2A MA WING SUM 馬穎心
2B LAM SZE CHIT 林思喆
3A IP RONNIE 葉朗煖
3A LEE PUI YI 李沛怡
3B CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
3B CHEUNG NGA NOK 張雅諾
3B CHOW SHUK LAM 鄒淑淋
3C TSO MUN HUNG 曹滿紅
3C YEUNG SIN NI 楊倩妮
4A KWAN SHUK YEE 關淑儀
4A LEUNG YUEN YI 梁婉兒
5D YU HOI YAN 虞凱欣
6E KO HO YAN 高昊恩

 

Hong Kong Inter-school Dodgeball Challenge-NT East (全港學界閃避球分區挑戰賽-新界東)

Date: November, 2015
Organizer: Hong Kong China Dodgeball Federation (中國香港閃避球聯會)
Award:
First Runner-up
1A LAU CHEUK YING 劉焯盈
1B YEUNG MIU LAM 楊妙琳
1C CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
1C YU KWAN HO 余君豪
2A MA WING SUM 馬穎心
2A CHAN CHI SAN 陳致伸
2A CHOW CHEUK HANG 周卓行
2A HO KWUN HONG 何冠穅
2B LAM SZE CHIT 林思喆
2B MA CHUN KEI 馬晉祺
2C CHAU CHUN IP 周雋燁
2C CHENG SHEUNG WANG 鄭尚泓
2C CHING TSZ NOK 程祉諾
2C CHUNG HO SHUN 鍾皓信
2C FU TING HO 付廷豪
2C YAU SHUN HOI 邱舜凱
2D CHAN YUI YAN 陳睿仁
2D CHOI YIN YUK 蔡延旭
2D PO WAN KI 蒲允祈
3A IP RONNIE 葉朗煖
3A LEE PUI YI 李沛怡
3B CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
3B CHEUNG NGA NOK 張雅諾
3B CHOW SHUK LAM 鄒淑淋
3B LEE WING YAN 李穎欣
3B WONG SIM YAN 黃嬋欣
3C TSO MUN HUNG 曹滿紅
3C YEUNG SIN NI 楊倩妮
4A KWAN SHUK YEE 關淑儀
4A LEUNG YUEN YI 梁婉兒
4A KWAN LONG HIM 關朗謙
4B HO KING HEI 何敬禧
4B KO HO YIN 高昊言
5D YU HOI YAN 虞凱欣
6E KO HO YAN 高昊恩

 

Hong Kong Schools Speech Festival (English Speech) [Solo Verse speaking] (香港學校朗誦節 (英文朗誦) [詩詞獨誦])

Date: November-December, 2015
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:
Champion
2B LAU WISE 劉倖騏

First Runner-up
1C KWONG TIN PO 鄺天寶
3B MAK YUEN CHUN 麥原真

Second Runner-up
3B LUI TSUN YIP 呂浚業
4A CHAN WING SAM 陳穎芯

Proficiency
1A LAU EUNICE 劉恩諾
1A CHEUNG HO LUN 張浩綸
1C CHOW TSZ CHING 鄒芷晴
1C HUNG CHING TING 洪靖婷
1C CHUNG HO CHI 鍾浩摯
1C LIU CHUN HEI 廖駿希

Merit
1C CHAM HEI TUNG 湛晞彤
1C CHONG WAI SUM 莊惠芯
1C NG HO CHI 吳浩摯
1C YU KWAN HO 余君豪
2A CHAN TIN WAI DEBORAH 陳天慧
2A CHAN YU HANG 陳愉行
2A CHAN YU HANG 陳愉行
2B WO CHEUK KIU 胡焯喬
2B WOO TIN LAI 胡天麗
2B FUNG PUI HIM 馮沛謙
4B WONG YUI HEI 黃睿熙
5C TAM KA KEI 譚嘉琦

 

Hong Kong Biology Olympiad (生物奧林匹克)

Date: January, 2016
Organizer: Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
Award:
First Class Honours
6B WUN CHEUK LING 溫卓羚
6B LAU CHUN YIN EDWARD 劉雋賢
6C TSOI LIK HANG 蔡力行

Second Class Honours
5B KUEN HIU FUNG JEREMY 管曉峰
6B WONG CHUN SAM 黃雋琛
6C HO KA HEI 何嘉熙
6C LAI TAT WAI 賴達威

Third Class Honours
5A TSE LOK YUNG 謝樂容
6B LEE PUI YEE 李沛儀
6B LO WANG FUNG ANSON 盧宏峰

Merit
5A CHAN MAN TUNG 陳萬通
6B CHOI KA SAN 蔡嘉新
6B HO WING MAN 何穎雯
6B MAK KA YU 麥家瑜
6C AU JASON JUNSING 區津鋮
6C CHAN CHEE SAM 陳智琛
6C CHAU TIN LOK 周天樂
6C HO CHUN YIN 何俊賢
6C TANG CHEUK KIU 鄧卓翹

 

China National Campus TV Festival (中國校園影視節)

Date: December, 2015
Organizer: 中國教育電視協會
Award:
Second Prize二等獎

3C LI TSZ MEI 李子薇
3D LO CHE CHING 盧芷晴
4C TSANG CHING MAN EDITH 曾靜雯
6A CHEUNG CHI SAN 張志燊
6D LAM KA YI 林嘉怡

Third Prize三等獎
2B LAI KAI HIN 賴啓軒
2C LEUNG CHEUK WAI 梁倬維
3A YIP PUI LAM AMOS 葉沛林
3B LEE WING YAN 李穎欣
3B TSING KWAN KIU 程君喬
3C LEE WING YAN JACQUELINE 李詠恩
3C LI TSZ MEI 李子薇
3D LO CHE CHING 盧芷晴

 

M21 青年主持選拔大賽

Date: December, 2015
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)
Award:
Champion
2B WO CHEUK KIU 胡焯喬

 

3D Printing Creativity Incubation Program (「3D打印創意培育計劃」之「千人3D打印創作解水困」)

Date: November, 2015
Organizer: AiTLE (資訊科技教育領袖協會)
Award:
New Guinness World Record

3A CHENG HO HON 鄭浩漢
3A YEUNG WANG NGAI 楊弘毅
4C LEE TSZ CHING 李芷晴
4D LI TSZ YING 李紫盈
4D MAK CHING LAM 麥靖琳
4D YU PUI MAN 余佩敏
4D CHAN KWAN CHUN 陳君俊
4D FUNG CHUN HO 馮俊豪
4D KONG KWOK CHING 鄺國澄
4D LAI CHUN YIN 黎晉賢
4D LI HONG XUAN 李泓軒
5A LEE KA LOK 李嘉樂
5C CHEUNG WING YAN 張穎欣
5C YEUNG PUI YEE 楊佩儀
5D CHANG HIU LUN 張曉麟
5D LAU CHI SING 劉志昇
5D LAW SING LONG 羅星朗

 

2015-2016 Hong Kong FLL Robotics Tournament (青協「2015/16香港FLL創意機械人大賽」)

Date: January, 2016
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)
Award:

Project Presentation Award 項目研究獎
3A KONG CHI HANG 江智恒
3B MAK YUEN CHUN 麥原真
3B WONG TSUN YUEN 黃浚源
3C CHAN YAN MONG 陳恩望
3C TSANG HO HIM 曾皓謙
3D LAW MAN HIM 羅文謙

 

Schools Creative Music Showcase 15-16 (15-16學校音樂創藝展)

Date: February, 2016
Organizer: EDB Hong Kong Composers’ Guild (教育局香港作曲家聯會)
Award:

Best Music Prize-Gold 最佳音樂金獎
Best Creative Ideas-Silver最佳意念銀獎
Best Performance Prize-Silver最佳演出銀獎
3D CHAN MAU SHING 陳茂盛
4B CHING SUM YUET 鄭心悅
4B WONG YUI HEI 黃睿熙
5B LAM KA LONG 林家朗
4A LI YEE YAN 李意欣
4A WONG HOI LAM 黃愷琳
4A TANG CHEUK KI 鄧卓祈
4B TANG LOK SUM 鄧樂心
4D HUI HOI CHING 許凱晴
4D KWAN TSZ HEI 關梓希
4A NG SAN LING 伍燊靈
5D HO TZE NING 何子寧
5D KIAN HEI LAM 姜希琳
5D YUN HAU LAM 殷孝琳

Best Individual Composition 個別傑出音樂作品
4B WONG YUI HEI 黃睿熙

IMG-20160203-WA0015 IMG-20160203-WA0012

 

International Geography Olympiad (國際地理奧林匹克)

Date: August, 2016
Organizer: Hong Kong Geographical Association (香港地理學會)
Award:

Hong Kong Team Member香港代表成員
6B AU YUET MING 歐悅明

 

Science Talent Cup (科學英才盃2015)

Date: November, 2015
Organizer: Hong Kong Science Talent Society (香港科學英才會)
Award:

Creative Design Award 創意設計獎
Merit 優異獎

2C SIU HOI HIN 蕭凱軒

12187982 12189425

 

Hong Kong Geography Olympiad (香港地理奧林匹克)

Date: November, 2015
Organizer: Hong Kong Geographical Association (香港地理學會)
Award:

Merit

5D CHANG HIU LUN 張曉麟
6B AU YUET MING 歐悅明

 

Inter-school Football Competition (Boys Team) (校際足球比賽)

Date: November, 2015
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:

Fourth Place

6A CHU PUI HANG 朱沛衡
6A YAU SUI MAN 丘瑞文
6C AU JASON JUNSING 區津鋮
6C LAM CHI HIN 林至顯
6C NG MAN HIM 吳文謙
6C TSOI LIK HANG 蔡力行
6D HO KAI YUI 何啟睿
6E CHAN HOI WA 陳凱樺

 

W I Cheung Scholarship (張永賢律師奮進獎學金)

Date: October, 2015
Organizer: The Boys’ & Girls’ Clubs Association of H.K. (香港小童群益會)
Award:

Scholarship

1D LAU YAN YUET 劉昕悅
4A KAN CHI ON 簡志安

 

Inter-school Swimming Competition (校際游泳比賽)

Date: October, 2015
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:

The Fifth Place in Girls C Grade (女子丙組第五名)
1B YU WING TUNG 余穎彤
1C SHIH YING TUNG 史昕桐
1D LEE CHUNG YI 李松兒
1D WONG MING YAN 王明恩
2B CHEUNG TSZ CHING 張芷晴
Resize of 20151019_164445 Resize of DSC07629

 Inter-school Swimming Competition (校際游泳比賽)

Date: October, 2015
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:

50M Freestyle Champion (50米自由泳冠軍)
1B YU WING TUNG 余穎彤
Resize of DSC07627

100M Back stroke 1st Runner-up (100米背泳亞軍)
100M Freestyle 2 nd Runner-up (100米自由泳季軍)
1C SHIH YING TUNG 史昕桐
Resize of DSC07628

100M Freestyle 1 st Runner-up (100米自由泳亞軍)
1D LEE CHUNG YI 李松兒
Resize of DSC07626

 

Fencing Championship (Under 14) (公開劍擊錦標賽 (14歲以下))

Date: September, 2015
Organizer: Hong Kong Fencing Association (香港劍總會)
Award:

Second Runner-up
2A LEUNG TIN CHING 梁天晴

 

World Robot Olympiad Hong Kong GEN II Football (WRO 香港區選拔賽足球賽)

Date: September, 2015
Organizer: Semia (西覓亞)
Award:

Third Runner-up
3A KONG CHI HANG 江智恒
3B MAK YUEN CHUN 麥原真
3B WONG TSUN YUEN 黃浚源

 

 Food Safety and Human Health – Lecture and Campus Tour (食物安全與健康講座及校園參觀)

Date: September, 2015
Organizer: The Hong Kong Polytechnic University (香港理工大學)
Award:

Certificate
4B CHUNG CHEUK WING 鍾卓穎
4B CHUNG YUET MAN 鍾月雯
4B HO CHING YI 何晴兒
4B LEUNG PUI CHING 梁佩貞
6D LAM KA YI 林嘉怡
6D LAU TSZ YAN 劉芷茵

 

 Summer Clinical Attachment Programme 2015 (暑期臨床實習計劃)

Date: July, 2015
Organizer: The Chinese University of Hong Kong (香港中文大學)
Award:

Certificate
6B MAK CHOI KIU 麥楚翹
6B NG YUEN LAM 吳琬琳
6C YAM PUI YAN 任霈昕

 

 PolyU Summer Programme 2015

Date: August, 2015
Organizer: The Hong Kong Polytechnic University (香港理工大學)
Award:

Certificate
6C CHONG CHI TAK 莊志德
6C LAM CHI HIN 林至顯
6C LAU YUN LAM 劉潤霖
6B WONG CHUN SAM 黃雋琛
6B CHONG SHO LEE 莊莎莉
6B LAM WING TUNG 林詠彤
6B LO WANG FUNG ANSON 盧宏峰
6B WONG CHEUK YAU 黃卓佑
6A CHEN LAI YU ANASTASIA 曾麗如
6B TSANG YUNG SHING 曾雍城
6E FUNG NOK KWAN 馮諾筠
6A LEE WING TING VINCCI 李詠婷
6A LUI PUI YI 呂佩怡
6A HO MING HIN 何銘軒
6D FONG WAI YUEN 方懷遠
6D TUNG HOI CHING 董凱晴
6D WONG KWOK HONG 黃國洭
6B FU MING WAI 符明蔚
6C MA LOK YEE 馬樂頤
6D HO KAI YUI 何啟睿
6D LEUNG MAN SHUN 梁文信
6D YU CHUN YIN 余雋彥

 

 W I Cheung Scholarship (張永賢律師奮進獎學金)

Date: September, 2015
Organizer: The Boys’ & Girls’ Clubs Association of H.K. (香港小童群益會)
Award:

獎學金
6D TSUI SUI CHI 徐瑞慈

 

 Love Family Short Film Competition – 1 minute in 1 day (代代合拍家家有愛 24小時短片比賽)

Date: August, 2015
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)
Award:

觀眾至Like大獎
入圍獎
3D LO CHE CHING 盧芷晴
3C LEE WING YAN JACQUELINE 李詠恩
3C LAM WAI SHUN 林瑋巽
3B TSING KWAN KIU 程君喬
2B LAI KAI HIN 賴啓軒
2B WO CHEUK KIU 胡焯喬

 Love Family Short Film Competition – 1 minute in 1 day (代代合拍家家有愛 24小時短片比賽)

Date: August, 2015
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)
Award:

入圍獎 
3C YEUNG SIN NI 楊倩妮
3B LEE WING YAN 李穎欣
3C LI TSZ MEI 李子薇
2C FUNG YUK KIU 馮鈺喬
4C CHAN LOK YI 陳樂兒
4A CHAN WING SAM 陳穎芯


 World Youth & Children’s Choir Festival Hong Kong 2015 (2015 世界青少年合唱節 – 香港)

Date: July, 2015
Organizer: Hong Kong Treble Choirs’ Association (香港童合會唱協會)
Award:

Silver (SA)
4B CHING SUM YUET 鄭心悅
4B CHOI YEA REONG 崔睿玲
4D HUI HOI CHING 許凱晴
4A LI YEE YAN 李意欣
4A SUEN JULIA HOI YIU 孫海瑤
4A WONG HOI LAM 黃愷琳
4B CHENG HO KAI 鄭浩楷
4A CHIU SUM YI 趙心怡
4C KWOK YAT LONG 郭日朗
4B YU CHUN HEI 余俊禧
4C YU HAILIANG 余海亮
4A CHAN WING SAM 陳穎芯
4D LEUNG YU 梁宇
4C POON HIU YU 潘曉瑜
4D SIN CHEUK TING CHRISTY 冼槕婷
4A TANG HO LAM 鄧皓琳
5A CHAN LOK HANG 陳樂恒
5A YIP HIN CHING JOYCE 葉獻晴
5A YU HIU YAN 余曉欣
5A CHAN MAN TUNG 陳萬通
5A TSOI HOI LAM 蔡海林
5B CHAN CHING YI 陳靜儀
5B LAM KA LONG 林家朗
5D CHAN CHING LAM 陳靜琳
5D HO TZE NING 何子寧
5D KIAN HEI LAM 姜希琳
5D LAM WING TING 林穎婷
5D LEE CHEUK YIN 李卓妍
5D YUN HAU LAM 殷孝琳
6A CHOI CHUNG HO 蔡頌浩
6A LEUNG KA LOK 梁嘉樂
6B CHEUNG LOK KWAN CHRISTY 張樂君
6B LEE PUI YEE 李沛儀
6C CHAN CHEE SAM 陳智琛
6C CHAU TIN LOK 周天樂
6C CHONG CHI TAK 莊志德
6C CHEUNG CHUNG SANG JONATHAN 張頌生
6C HO CHUN YIN 何俊賢
6C HO PAK WA 何柏華

Choral Fest_1 Choral_Fest_2