Student Achievements 2016-2017

Student Achievements 2016-2017

 Science Assessment Test (科學評核測驗)

Organizer: Hong Kong Association for Science and Mathematics Education (香港數理教育學會)
Award:

Gold Award
2C     TAM ISAAC CHEUK HEI    譚焯禧
3A    WONG TAK SHING   黃德聖
3B     TSE SHING HIM        謝誠謙

Silver Award
2C     LAM YING HAY          林映希

Bronze Award
2C     CHOI HOK YEE 蔡學兒
2C     AU WING YIU   區永耀
2C     ONG CHEUNG HEI   王翔熙
2D    LEUNG KA YAU          梁珈佑
3B     LAM LOK HIM NATHAN   藍樂謙

 

 Youth Arch Student Improvement Award (青苗學界進步獎)

Date: July, 2017
Organizer: Youth Arch Foundation (青苗基金)
Award:

Certificate
1A CHIAH MIN JAN 謝憫然
1B WONG TAK LOK 黃德樂
1C WANG KAM SHING 王錦城
1D WONG LOK CHING 黃樂澄
2A YEUNG CHIN HEI 楊千熹
2C HO SZE NGA 何斯雅
2C CHAN WING YAN 陳穎欣
2C LAI CHUN HEI 黎俊曦
2D LEUNG KA YAU 梁珈佑
3A FUNG YUK KIU 馮鈺喬
3A LEUNG TIN CHING 梁天晴
3B TSE SHING HIM 謝誠謙
3C SHUM CHEUK LAM 沈卓琳
3D WONG KA HO 黃家豪
4A LEE WING YAN 李穎欣
4B CHAN YAN MONG 陳恩望
4C WONG WING YAN 黃穎忻
4D YUEN HO MAN 袁浩文
5A NG SAN LING 伍燊靈
5C LEE HO LONG HAROLD 李昊朗
5D MAK CHING LAM 麥靖琳

 

 

 Future Leaders Award (明日領袖獎)

Date: June, 2017
Organizer: The Outstanding Young Persons’ Association & EDB (傑出青年協會及教育局合辦)
Award:

Certificate
3A LAU KA YUNG 劉嘉勇
3B FU TING HO 付廷豪
4A LAW HEI LAAM 羅晞嵐
4B WONG WILSON CHUNG HENG 黃仲亨
5A CHENG NGA YING 鄭雅盈
5C NG SIN TING 吳倩婷

 

 

 Hong Kong Inter-school Dodgeball Elite Tournament (全港學界閃避球分區精英賽)

Date: 2017
Organizer: Hong Kong China Dodgeball Federation (中國香港閃避球聯會) 
Award:

Champion

1B     LAM CHAK HIM        林澤謙
1B     WONG SIU CHUNG  黃兆聰
2A    LI CHUN IP        李俊燁
2D    YU KWAN HO   余君豪
3A    HO KWUN HONG     何冠穅
3A    NGAN HO WANG     顏顥泓
3B     MA CHUN KEI  馬晉祺
3C     CHENG SHEUNG WANG  鄭尚泓
3D    CHAN CHI SAN          陳致伸
3D    CHAU CHUN IP          周雋燁
3D    CHUNG HO SHUN    鍾皓信
3D    PO WAN KI       蒲允祈
3D    YAU SHUN HOI          邱舜凱

 

Second Runner-up
2B     CHAN WING YAN PHOEBE       陳穎欣
2C     CHEUNG NOK YIN   張諾然
2C     LEE CHUNG YI  李松兒
2D    LAU CHEUK YING     劉焯盈
2D    MAN TSZ SHAN        文梓珊
4A    CHAN CHARLOTTE   陳筱愉
4A    CHEUNG NGA NOK 張雅諾
4C     IP RONNIE        葉朗煖
4D    CHOW SHUK LAM    鄒淑淋
5A    LEUNG YUEN YI        梁婉兒
6D    YU HOI YAN      虞凱欣

 

 Shatin Outstanding Students Contest (沙田區傑出學生選舉)

Date: June, 2017
Organizer: Shatin Youth Association (沙田青年協會)
Award:

Top Ten Students

3A    LAU KA YUNG  劉嘉勇

 

 Harvard Book Prize Scholarship (哈佛圖書獎獎學金)

Date: June, 2017
Organizer: Harvard Club & EDB (哈佛大學校友會及教育局)
Award:

Semi-finalist

5A   LAW KIT YING KATHERINE   羅潔盈

5B   CHOI YEA REONG      崔睿玲

 

 Consumer Culture Study Award (消費文化考察報告獎)

Organizer: Consumer Council (消費者委員會)

Award:

Special Award on Choice of Topic 特別加許(選題)獎

4A    WU FEI     吳菲

4B     LAM VINCI        藍蕙詩

 

 Hong Kong Olympiad in Informatics (香港電腦奧林匹克競賽)

Date: November, 2016
Organizer: Hong Kong Association for
Computer Education & EDB , co-organized by Department of Computer Science and Engineering, Faculty of Engineering, The Chinese University of Hong Kong(香港電腦教育學會 & 教育局主辦
香港中文大學工程學院計算機科學與工程學系協辦)

Award:

Finalist入圍決賽

4B     MAN HEI NOK 萬希諾

 

 Literature Award (第九屆大學文學獎2016-2017)

Date: April, 2017
Organizer: Faculty of Art Language Centre, Hong Kong Baptist University (香港浸會大學文學院香港浸會大學語文中心)

Award:

Young Writer Award 少年作家獎

6D    LAW YUEN WA VIRGINIA 羅苑華

 

 Little Great Speaker Chinese Debate Competition (「敢言有夢」拍住上中小學辯論比賽)

Date: May, 2017
Organizer: Solution On Wheels (言論自由行)

Award:

Best Cooperation Team 最佳合作獎

3D    CHU TSZ KIN    朱子健

 

 Chinese Creative Writing Competition Hong Kong Puplie Magazine (第六屆「校園創作擂台陣」比賽)

Date: February, 2017
Organizer: SSISSUE (香港中學生文藝月刊)

Award:

優異獎

5C     CHAN LOK YI 陳樂兒

 

 Hong Kong mBot Robotics Challenge (2016全港mBot機械人挑戰賽)

Date: December, 2016
Organizer: Excellence Publication Company Ltd. (卓思出版社)

Award:

Certificate

2C     YU HO CHIT      于皓哲

4B     CHAN YAN MONG   陳恩望

4B     KWOK HIU TIN          郭曉天

 

 Elite in Chinese Proficiency Programme (中國語文菁英計劃)

Date: March, 2017
Organizer: 教育局資優教育組中國語文教育研究學會

Award:

Silver Award 菁英銀獎

Merit Prize in Chinese Culture Competition 中華文化問答比賽優異獎

Merit Prize in Impromptu Debate Competition (中學組)即席辯論比賽優異獎

3A    LAU KA YUNG  劉嘉勇

 

 Flash Fiction Writing Competition (微型小說創作)

Date: May, 2017
Organizer: Dr. Stephen Chan Education Foundation (陳贊一博士教育基金)

Award:

陳贊一博士聯校微型小說創作獎高中組冠軍

5C     DU LIUYI  杜柳儀

 

陳贊一博士聯校微型小說創作獎初中組亞軍

3A    LAU KA YUNG  劉嘉勇

 

 English Debating Competition (英文辯論比賽)

Organizer: Hong Kong Professional Teachers’ Union (香港教育專業人員協會)

Award:

Best Debater Award 最佳辯論員

4D    LAU SHUN TING       劉信霆

4D    YIP PUI LAM AMOS 葉沛林

 

 The 69th Hong Kong Schools Music Festival (Erhu Solo) (第六十九屆香港校際音樂節(二胡獨奏))

Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Champion

1A    WONG HIU LAM       黃曉霖

 

Inter-School Swimming Competition 沙西區校際游泳比賽

Date: May, 2017
Organizer: HKSSF (學界體育聯會)

Award:
Champion (100m freestyle)
2B SHIH YING TUNG 史昕桐

First Runner-up (50m freestyle)
2D YU WING TUNG 余穎彤

Forth Place (50m Breast Stroke)
5B TAM YI SUM 譚爾心

Forth Place (4x50m Medley Relay)
2B SHIH YING TUNG 史昕桐
2D YU WING TUNG 余穎彤
2C LEE CHUNG YI 李松兒
2D WONG MING YAN 王明恩
 

Hong Kong Secondary School Students “Protect and Respect Personal Data” Video Contest 2017 全港中學生「保障、尊重個人資料」短片大賽2017

Date: March, 2017
Organizer: Privacy Commissioner for Personal Data, Hong Kong (香港個人資料私隱專員公署)

Award:
優異獎
2B CHAM HEI TUNG 湛晞彤
3C LEUNG CHEUK WAI 梁倬維
4A TSING KWAN KIU 程君喬
4A WONG CHAK LAM 王澤霖
4C LI TSZ MEI 李子薇
4D LO CHE CHING 盧芷晴
 

St. John Ambulance Brigade Inter-divisional Competition (First Aid) 聖約翰救傷隊少青團個人急救比賽

Date: September, 2016
Organizer: Hong Kong St. John Ambulance (香港聖約翰救護機構)

Award:
4th Place
4A TO TSZ HANG JIMMY 陶梓亨
5B CHENG HO KAI 鄭浩楷

 

St. John Ambulance Brigade Inter-divisional Competition (Home Nursing) 聖約翰救傷隊少青團家居護理比賽

Date: September, 2016
Organizer: Hong Kong St. John Ambulance (香港聖約翰救護機構)

Award:
Second Runner-up
5A AU WING YIN 歐穎賢

 

St. John Ambulance Brigade Inter-divisional Competition (Overall) 聖約翰救傷隊少青團週年比賽

Date: September, 2016
Organizer: Hong Kong St. John Ambulance (香港聖約翰救護機構)

Award:
First Runner-up
2A CHONG WAI SUM 莊惠芯
2B LAM NGA YING 林雅瑩
2C CHAN WING YAN 陳穎欣
2C KWAN HO FU 關浩富
2C ONG CHEUNG HEI 王翔熙
2D LIU CHUN HEI 廖駿希
3A CHAN SING YIN 陳昇賢
3B KAN TSZ TING 簡梓婷
3B NGAO TSAN SING 敖讚聲
4A TO TSZ HANG JIMMY 陶梓亨
5A AU WING YIN 歐穎賢
5A LI TSZ YING 李紫㼆
5B CHENG HO KAI 鄭浩楷
5C MAK WING YEUNG 麥永楊
 

St. John Ambulance Brigade Inter-divisional Competition (Footdrill) 聖約翰救傷隊少青團步操比賽

Date: September, 2016
Organizer: Hong Kong St. John Ambulance (香港聖約翰救護機構)

Award:
First Runner-up
2A CHONG WAI SUM 莊惠芯
2B LAM NGA YING 林雅瑩
2C CHAN WING YAN 陳穎欣
2C KWAN HO FU 關浩富
2C ONG CHEUNG HEI 王翔熙
2D LIU CHUN HEI 廖駿希
3A CHAN SING YIN 陳昇賢
3B KAN TSZ TING 簡梓婷
3B NGAO TSAN SING 敖讚聲
4A TO TSZ HANG JIMMY 陶梓亨
5A AU WING YIN 歐穎賢
5A LI TSZ YING 李紫㼆
5B CHENG HO KAI 鄭浩楷
5C MAK WING YEUNG 麥永楊
 

HKICPA Scholarship for Secondary School 2016-2017 (獎學金)

Date: May, 2017
Organizer: HKICPA (香港會計師公會)

Award:
Scholarship
5B CHOI TSUN MING 蔡浚銘

 

2016/17 Statistical Project Competition for Secondary School Students (Senior Section) 2016/17年度中學生統計習作比賽 (高級組)

Date: February, 2017
Organizer: Hong Kong Statistical Society /Education Bureau (香港統計學會 /教育局)

Award:
Distinguished Prize 優異獎
4B CHAN CHI LOK MAX 陳智樂
4B CHAN YAN MONG 陳恩望
4B CHUI WAI YUEN IVAN 徐偉源
4B HO CHEUK HIN 何卓軒
4B LAW MAN HIM 羅文謙
4B MAN HEI NOK 萬希諾

 

Inter-school Cross-curricular Project Competition on Climate Change 2016-2017 (全港校際氣候變化跨課程題比賽 2016-2017)

Date: April, 2017
Organizer: EDB (教育局)
Award:
專題比賽研究項目初中組冠軍
3D YIP HEUNG KIT 葉向傑
3D CHU HOI YING 朱凱盈
3D CHING TSZ NOK 程祉諾
3D CHU TSZ KIN 朱子健

 

Bible Reading Festival 2017(第23屆聖經朗誦節)

Date: March, 2017
Organizer: Chinese Bible International Ltd. (漢語聖經協會)
Award:
Certificate
1A CHUNG SO TIK 鍾蘇迪
1A HO YUI YUI 何蕊蕊
1A LAM YING YING 林盈盈
1A NG SIN YING PRUDY 吳倩盈
1B CHAN YIN FEI 陳彥妃
1B LAM SZE CHING 林詩晴
1B MA TAN KI 馬丹琪
1B CHUNG HO LONG 鍾浩朗

First Runner-up
3C CHEN WU YUN 陳梧筠
3C SIU HANG CHI 蕭杏芝

Second Runner-up
3A NG CHEUK CHI 吳卓姿
3C SZE LOK YI 施樂怡

 

Asian International Math Olympiad Open Contest (Heat) (2017亞洲國際數學奧林匹克公開賽香港賽區初賽)

Date: March, 2017
Organizer: 香港數學奧林匹克協會 (Hong Kong Mathematical Olympiad Association)
Award:
Gold Award 金獎
2A CHI CHUN KIT 戚駿傑

Silver Award 銀獎
1B LAW HUI CHING 羅栩澄
1B TAM MAN KIT 譚文傑
2C FUNG SZE WING 馮詩詠
2C YU HO CHIT 于皓哲
3A CHAN YAN HEI 陳昕希
3C TSAI YUN CHEN 蔡昀宸

Bronze Award 銅獎
2D FU ELTON 符哲
3D YIP HEUNG KIT 葉向傑

 

  Hong Kong School Drama Festival (香港學校戲劇節)

Date: February, 2017
Organizer: Hong Kong Art School (香港藝術學院)
Award:

Award for Outstanding Cooperation

1B CHAN YIN FEI 陳彥妃
1B SUN HEI LAM 孫希琳
1B TAI HEI MAN 戴熹敏
1B LAM CHAK HIM 林澤謙
1C LEE HIU YAN 李曉恩
1D CHING SUET MAN 程雪雯
1D HO WAN YEE 何蘊懿
1D YIP TSZ HEI 葉籽禧
2A LAM CHEUK HUEN 林卓萱
2A TANG WAN HEI 鄧韻希
2A HO BRANDON CHEUK HENG 何卓衡
2A LAU UE TIN 劉御天
2B CHAM HEI TUNG 湛晞彤
2C LEE CHUNG YI 李松兒
3A MAN CHEUK LAM 文卓琳
3B FU TING HO 付廷豪
3C CHAN SZE YIU 陳思瑤
3C KWOK YIN LAM 郭彥霖
3D KWONG TSZ YING 鄺梓熒
4C LAM HUI YING 林煦瑩
4D LO CHE CHING 盧芷晴
5B HO CHING YI 何晴兒
5C HE YUTING 何育婷
5C NG WING LAM 吳詠琳
5C TSANG CHING MAN EDITH 曾靜雯

Award for Outstanding Stage Effect

1B CHAN YIN FEI 陳彥妃
1B SUN HEI LAM 孫希琳
1B TAI HEI MAN 戴熹敏
1C LEE HIU YAN 李曉恩
1D CHING SUET MAN 程雪雯
1D HO WAN YEE 何蘊懿
1D YIP TSZ HEI 葉籽禧
2A LAM CHEUK HUEN 林卓萱
2A TANG WAN HEI 鄧韻希
2B CHAM HEI TUNG 湛晞彤
3C CHAN SZE YIU 陳思瑤
3C KWOK YIN LAM 郭彥霖
3D KWONG TSZ YING 鄺梓熒
4C LAM HUI YING 林煦瑩
5C HE YUTING 何育婷
5C NG WING LAM 吳詠琳
5C TSANG CHING MAN EDITH 曾靜雯

Award for Outstanding Director

5C TSANG CHING MAN EDITH 曾靜雯

  Joint School Youth Leader Training Program (聯校領袖訓練計劃)

Date: March, 2017
Organizer: Hong Kong Young Women’s Christian Association (Shatin Intergrated Social Service Centre) (基督教女青年會(沙田綜合社會服務處))
Award:

The Most Potential Leader Award (最具潛質領袖)
Outstanding Leader Award (卓越青年領袖)

3B FU TING HO 付廷豪

 

  The 11th HK Literature Festival “The Rhythm of Nature” Writing Competition (第十一屆香港文學節 – 「自然的律動」徵文比賽)

Date: June, 2016
Organizer: HK Public Libraries (香港公共圖書館)
Award:

First Runner-up 亞軍
5C Chan Lok Yi陳樂兒

 

International Geography Olympiad (國際地理奧林匹克)

Date: August, 2017
Organizer: Hong Kong Geography Association (香港地理學會)
Award:
Hong Kong Team Member香港代表隊成員 (到塞爾維亞(Serbia)首都的貝爾格勒(Belgrade)比賽)
6D CHANG HIU LUN 張曉麟

 

YHK Inter-School Dodgeball Challenge NT East 全港學界閃避球錦標賽

Date: November, 2016
Organizer: HK China Dodgeball Federation (中國香港閃避球總會)
Award:
Fourth Place
1B 30 WONG SIU CHUNG 黃兆聰
2A 2 CHAN KING TUNG 陳儆童
2A 12 YEUNG MIU LAM 楊妙琳
2A 25 LI CHUN IP 李俊燁
2B 3 CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
2B 6 HUI TUNG 許桐
2C 3 CHEUNG NOK YIN 張諾然
2C 10 LEE CHUNG YI 李松兒
2D 3 LAU CHEUK YING 劉焯盈
2D 7 MAN TSZ SHAN 文梓珊
2D 8 SIN CHEUK WING 冼卓穎
2D 30 YU KWAN HO 余君豪
3A 20 CHOW CHEUK HANG 周卓行
3A 23 HO KWUN HONG 何冠穅
3A 29 NGAN HO WANG 顏顥泓
3B 8 LAM SZE CHIT 林思喆
3B 27 MA CHUN KEI 馬晉祺
3C 18 CHENG SHEUNG WANG 鄭尚泓
3D 18 CHAN CHI SAN 陳致伸
3D 20 CHAU CHUN IP 周雋燁
3D 24 CHUNG HO SHUN 鍾皓信
3D 28 PO WAN KI 蒲允祈
4A 1 CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
4A 3 CHEUNG NGA NOK 張雅諾
4A 11 TSO MUN HUNG 曹滿紅
4C 4 IP RONNIE 葉朗煖
4D 1 CHOW SHUK LAM 鄒淑淋
5A 17 LEUNG YUEN YI 梁婉兒
5A 28 KWAN LONG HIM 關朗謙
5B 20 CHENG HO KAI 鄭浩楷
5B 22 HO KING HEI 何敬禧
5B 24 KO HO YIN 高昊言
6D 20 YU HOI YAN 虞凱欣

 

Hang Seng Table Tennis School Challenge (恒生校園乒乓大挑戰)

Date: March, 2017
Organizer: Hang Seng Table Tennis Academy (恒生乒乓球學院)
Award:
Champion 冠軍
1A CHUNG SO TIK 鍾蘇迪
1A MUI TIK MAN JOSHUA 梅迪文
3A WONG TAK SHING 黃德聖
3C CHAN SZE YIU 陳思瑤

First Runner-up 亞軍
1B HO YAN WING 何欣穎
1C YIN CHUN LOK 阮俊樂
3A LEUNG WING HANG 梁詠珩
3D CHU TSZ KIN 朱子健

Second Runner-up 季軍
1A MUI TIK MAN JOSHUA 梅迪文
1D CHAN CHUN WA 陳俊樺
3C CHOI KA WING 蔡嘉穎
4C YAN YU HO 甄宇豪

 

  HK Inter-School Dodgeball Elite Tournament (全港學界閃避球分區精英賽)

Date: December, 2016
Organizer:  Hong Kong China Dodgeball Federation (中國香港閃避球聯會)
Award:

All Star Award
3D Chau Chun Ip周雋燁
4D Chow Shuk Lam鄒淑淋
5B Ho King Hei何敬禧
6D Yu Hoi Yan虞凱欣

Most Valuable Player Award
4D Chow Shuk Lam鄒淑淋

Champion
2A Chan King Tung陳儆童
2A Yeung Miu Lam楊妙琳
2B Chan Wing Yan Phoebe陳穎欣
2B Hui Tung許桐
2C Cheung Nok Yin張諾然
2C Lee Chung Yi李松兒
2D Lau Cheuk Ying劉焯盈
2D Man Tsz Shan文梓珊
2D Sin Cheuk Wing冼卓穎
3B Lam Sze Chit林思喆
4A Chan Charlotte陳筱愉
4A Cheung Nga Nok張雅諾
4A Tso Mun Hung曹滿紅
4C Ip Ronnie葉朗煖
4D Chow Shuk Lam鄒淑淋
5A Leung Yuen Yi梁婉兒
6D Yu Hoi Yan虞凱欣

Second Runner-up
1B Wong Siu Chung黃兆聰
2A Li Chun Ip李俊燁
2D Yu Kwan Ho余君豪
3A Chow Cheuk Hang周卓行
3A Ho Kwun Hong何冠穅
3A Ngan Ho Wang顏顥泓
3B Ma Chun Kei馬晉祺
3C Cheng Sheung Wang鄭尚泓
3D Chan Chi San陳致伸
3D Chau Chun Ip周雋燁
3D Chung Ho Shun鍾皓信
3D Po Wan Ki蒲允祈
3D Yau Shun Hoi邱舜凱
5A Kwan Long Him關朗謙
5B Cheng Ho Kai鄭浩楷
5B Ho King Hei何敬禧
5B Ko Ho Yin高昊言

 

   The 19th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest (香港青少年數學精英選拔賽)

Date: February, 2017
Organizer:  Po Leung Kuk / Hong Kong Association for Science & Mathematics Education (保良局 / 香港數理學會)
Award:

Third Honour Award 三等獎
1D    LAM ZHI YUAN JOHN       林致遠
2A    CHI CHUN KIT  戚駿傑
3D    PO WAN KI       蒲允祈

 

  Hong Kong Geography Olympiad 2017 (香港地理奧林匹克2017)

Date: February, 2017
Organizer: Hong Kong Geographical Association (香港地理學會)
Award:

Merit
5A Li Yee Yan李意欣
5C Ng Sin Ting吳倩婷
5C Chan Lok Yi陳樂兒
5D Kam Chun Wai甘進為
6A Tse Lok Yung謝樂容
6B Lam Ka Long林家朗
6D Chang Hiu Lun張曉麟
6D Lee Hiu Pan李曉斌

 

  Sir Edward Youde Memorial Prizes (尤德爵士紀念基金高中學生獎)

Date: March, 2017
Organizer: Sir Edward Youde Memorial Fund Council (尤德爵士紀念基金)
Award:

Scholarship 獎學金
6D Wu Sin Yan胡羨恩
6D Ho Tze Ning何子寧

 

 

  Harvard Book Prize (哈佛圖書獎)

Date: February, 2017
Organizer: Harvard Club & EDB (哈佛大學校友會及教育局)
Award:

Champion
5A Law Kit Ying Katherine羅潔盈

First Runner-up
5B Choi Yea Reong崔睿玲

Second Runner-up
5A Li Yee Yan李意欣

 

  Hong Kong Student Sports Award (香港學生運動員獎)

Date: December, 2016
Organizer: A.S. Watson Group (屈臣氏集團)
Award:

Hong Kong Student Sports Award
6B Ho Yuet Ning何悅寧

 

  Outreach Coaching Squash Team Competition 2016-2017 (隊際外展壁球比賽2016-2017)

Date: February, 2014
Organizer: Hong Kong SQUASH (香港壁球總會)
Award:

第二名
3A Yau Tsz Hin邱子軒
1D Lee Long Hei李朗熙
1A Mui Tik Man Joshua梅迪文

 

 

  2016 Kinmen Cup Chinese World Wushu Championship (2016金門盃全球華人武術大賽)

Date: August, 2016
Organizer: Tai Wan Wushu Association (台灣武術協會)
Award:

冠軍 (劍術)
亞軍 (拳術)
4D Chan Chun Ho陳俊豪

 

  Sha Tin Wushu Championships (沙田武術錦標賽)

Date: January, 2017
Organizer: Shatin Sports Association (沙田體育會)
Award:

冠軍 (拳術)
亞軍 (劍術)
4D Chan Chun Ho陳俊豪

 

  69th Hong Kong Schools Speech Festival (第69屆香港學校朗誦節)

Date: December, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:

冠軍
2A Lam Cheuk Huen林卓萱
 

亞軍
5C Liu Ching Ying廖靖鎣
 

季軍
3A Ng Cheuk Chi吳卓姿
 

優良
1B Shek Yuen Yam石沅鑫
2C Lee Chung Yi李松兒
5A Yau Hok Yu Humphrey丘學儒
4A Fung Tsz Yan馮芷茵

 

  Arup 20+20 Mentorship Programme Scholarship

Date: June, 2016
Organizer: Arup 
Award:

Scholarship
6B Yip Wun Yan叶媛殷
6B Cheung Chun Ho張俊皓

 

  68th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) (第68屆香港學校朗誦節 (中文朗誦))

Date: December, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:

粵語朗誦 Champion 冠軍
1A Lau Wan Yee劉允兒
2C Lee Chung Yi李松兒
5C Liu Ching Ying廖靖鎣

粵語朗誦 First Runner-up 亞軍
1B Ma Tan Ki馬丹琪
2C Kwong Tin Po鄺天寶

粵語朗誦 Second Runner-up 季軍
1C Lee Hiu Yan李曉恩
2B Hui Tung許桐
3D Lo Chi Ching盧枳晴

粵語朗誦 Merit 優良
1B Chi Lok Hei池樂曦
1D Yu Ka Wing余家穎
2A Lam Cheuk Huen林卓萱
2A Ho Brandon Cheuk Heng何卓衡
3D Kwong Tsz Ying鄺梓熒
4C Wong Sim Yan黃嬋欣

粵語二人朗誦 Merit 優良
3A Man Cheuk Lam文卓琳
3D Kwong Tsz Ying鄺梓熒

粵語朗誦 Certificate 良好
1B Ho Yan Wing何欣穎
5C Kong Tung Ling江東玲

 

  China National Campus TV Festival

Date: November, 2016
Award:

Golden Calf Award Nomination
2A Tang Wan Hei鄧韻希
2D Lau Yui Hang劉睿行
4A Lee Wing Yan李穎欣
6D Chang Hiu Lun張曉麟
6D Law Sing Long羅星朗

Second Honour Award
5C Liu Ching Ying廖靖鎣

 

  68th Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Speech) (第68屆香港學校朗誦節 (中文朗誦))

Date: December, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:

普通話朗誦-冠軍
2A Lam Cheuk Huen林卓萱

普通話朗誦-亞軍
5C Liu Ching Ying廖靖鎣

普通話朗誦-季軍
3A Ng Cheuk Chi吳卓姿

普通話朗誦-優異
1B Shek Yuen Yam石沅鑫
2C Lee Chung Yi李松兒
5A Yau Hok Yu Humphrey丘學儒

 

68th Hong Kong Schools Speech Festival (English Speech)(第68屆香港學校朗誦節(英文朗誦))

Date: November to December, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)
Award:

英詩獨誦 – 第二名
1B Ma Tan Ki馬丹琪
1C Leung Pak Yui梁栢睿

英詩獨誦 – 優良
1A Chau Tsz Huen周紫萱
1A Lau Wan Yee劉允兒
1B Shek Yuen Yam石沅鑫
1B Chi Lok Hei池樂曦
1C Lee Hiu Yan李曉恩
1C Chen Ming Hei陳名希
1C Wang Kam Shing王錦城
1D Kwok Sam Yin郭心妍
2A Chong Wai Sum莊惠芯
2A Chow Tsz Ching鄒芷晴
2A Hung Ching Ting洪靖婷
2A Tang Wan Hei鄧韻希
2D Wong Ming Yan王明恩
3B Lau Wise劉倖騏
3B Fung Pui Him馮沛謙
4A Wu Fei吳菲
4C Chan Pak Hin陳柏軒
4D Mak Yuen Chun麥原真
5C Liu Ching Ying廖靖鎣
5C Poon Hiu Yu潘曉瑜
6D Li Shu Wing李舒穎
6D Tsang Pik Lam曾碧琳
6D Wong Sin Ting黃倩婷
5B Choi Yea Reong崔睿玲

個人演講 – 優良
5B Choi Yea Reong崔睿玲
3A Wo Cheuk Kiu胡焯喬
3A Lai Kai Hin賴啓軒
4B Choi Wai Yan蔡譓恩

 

 

 School Individual Fencing Tournament (香港校際劍擊比賽)

Date: November, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:

Champion 冠軍

3A   LEUNG TIN CHING      梁天晴

 

  Inter-School Swimming Championship(沙西區校際游泳錦標賽)

Date: October, 2016
Organizer: Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)
Award:

Champion 冠軍

2B   SHIH YING TUNG        史昕桐

First Runner-up 亞軍

2D   YU WING TUNG   余穎彤

 

“Pursuing Excellence and Beyond” Youth Leadership Award Scheme (「卓越今天,成就將來」青少年領袖獎勵計劃)

Date: October, 2016
Organizer: Man Kwan Education Fund (萬鈞教育基金)
Award:
Scholarship 獎學金得主
6B KUEN HIU FUNG JEREMY 管曉峰

 

 New Territories Outstanding Students Contest (新界區傑出學生選舉)

Date: August, 2016
Organizer: Federation of New Territories Youth (新界青年聯會)
Award:
Certificate
3B FUNG PUI HIM 馮沛謙

www.fnty.org.hk