Student Achievements 2017-2018

Student Achievements 2017-2018


Hong Kong Schools Speech Festival (English Speech) 香港校際朗誦節 (英文朗誦)

Date: November-December, 2017

Organizer:  Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Champion
1C CHOI MAN WING 蔡文穎
1C HO HAU YI 何巧怡
1D CHAN YIK HEI 陳奕希

First Runner-up
1C LAW YIN YI 羅彥怡
2B MA TAN KI 馬丹琪

Proficiency
1C HO YI CHING 何懿澄
4A LAU WISE 劉倖騏

Merit
1A LAM HIU CHING 林曉晴
1A TSOI TSZ YAN 蔡子茵
1C CHUI TSZ YAN 徐子欣
1C LAU SUM YUET 劉心悅
1C LAU YU CHING 劉宇晴
1C LEUNG WAI YAN 梁慧恩
1C HO KOK TING 何鉻庭
1C WONG CHING KIU 黃正喬
1D CHAN TSZ HUEN 陳子暄
1D MAK WING CHING 麥詠正
1D YUE TUNG HO 余東浩
2A CHAU TSZ HUEN 周紫萱
2A CHENG HO PING 鄭皓冰
2A CHOI HAN NA 崔韓娜
2A LEUNG PAK YUI 梁栢睿
2B YIP SAN YI 葉辛沂
2C NG SIN YING PRUDY 吳倩盈
2D SHEK YUEN YAM 石沅鑫
3B LEE CHUNG YI 李松兒
4A CHAN TSZ CHING 陳子晴
5C LEE QI EN KAREN 李啓恩
5C HO SIU TIM 何兆添
5D LUK CHING NAM 陸靖嵐

 


The 35th Hong Kong Mathematics Olympiad (第三十五屆香港數學競賽)

Date: March, 2018

Organizer:  Mathematics Education Section, Education Bureau and the Department of Mathematics / Information Technology of The Hong Kong Institute of Education (數育局數學教育組 / 香港教育學院數學與資訊科技學系)

Award:

Second-class Honour
5B LAW MAN HIM 羅文謙

 


Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest (香港青少年數學精英選拔賽)

Date: January, 2018

Organizer:  Po Leung Kuk / Hong Kong Association for Science and Mathematics Education (保良局 / 香港數理教育學會)

Award:

Second-class Honour
2C LAM ZHI YUAN JOHN 林致遠

 


HKCC Business Excellence Contest 2017/18 (HKCC卓越商業大賽2017/18)

Date: March, 2018

Organizer:  The Hong Kong Polytechnic University Hong Kong Community College (香港理工大學香港專上學院)

Award:

Judges Commendation
5B CHAN WING CHI VINCI 陳頴姿
5B CHEUNG PUI HI 張珮喜
5B LAM VINCI 藍蕙詩

 


Methodist College Dodgeball Invitation Tournament (循道中學閃避球邀請賽)

Date: March, 2018

Organizer:  Methodist College (循道中學)

Award:

3rd Runner-up 殿軍 (初中男子)
1A CHOI CHUN HEI 蔡晉熙
1A LAU YAT HEI 劉溢希
1A WONG SZE LOK 黃思樂
1A TAM TUNG HO 譚懂豪
1A HA WING CHUN 夏穎進
1A MAN KOK HEI 萬覺禧
1A CHAU YEE PANG 周義鵬
1B WONG MATTHEW FAI CHEUNG 黃煇翔
1B LI CHUN HON 李俊
1C YING CHEUK WAI 英倬瑋
1D LIN WAI SHING 林煒誠
2A LAM CHAK HIM 林澤謙
1B XU KA PO 徐嘉寶

 

3rd Runner-up 殿軍 (初中女子)
2A LAU SZE YING 劉思盈
2B CHAN MING YI 陳銘兒
2D LUI YAN YAN 呂欣恩
2D HO YUI YUI 何蕊蕊
2B CHUNG YAN TING 鍾欣庭
2D LAM YING YING 林盈盈
2B MA TAN KI 馬丹琪
1C CHAN KI ON 陳祈安
1C CHAN PEI HEI 陳姵希
1A WONG KA YEUNG 黃迦暘
1A CHEUNG HO CHING 張可晴
2D SHEK YUEN YAM 石沅鑫
2B MA LAI SHAN 馬麗珊

1st Runner-up 亞軍 (高中男子)
4C CHUNG HO SHUN 鍾皓信
4D CHAN CHI SAN 陳致伸
4C NGAN HO WANG 顏顥泓
4B CHAU CHUN IP 周雋燁
4A MA CHUN KEI 馬晉祺
3C YU KWAN HO 余君豪
2D WONG SIU CHUNG 黃兆聰
3A LI CHUN IP 李俊燁
3A CHEUK NGEI LONG 卓藝朗
4B PO WAN KI 蒲允祈
4D FU TING HO 付廷豪

Champion 冠軍 (高中女子)
5D CHOW SHUK LAM 鄒淑淋
5C IP RONNIE 葉朗煖
5A CHEUNG NGA NOK 張雅諾
5A CHAN CHARLOTTE 陳筱愉
4B LAM SZE CHIT 林思喆
3D LAU CHEUK YING 劉焯盈
3C MAN TSZ SHAN 文梓珊
3B LEE CHUNG YI 李松兒
3B CHAN WING YAN PHOEBE 陳穎欣
2B WONG LOK CHING 黃樂澄
2D LAI YU CHING 賴於晴
6A LEUNG YUEN YI 梁婉兒

 


Hong Kong Schools Speech Festival (Solo Chinese Verse Speaking) 香港校際朗誦節 (詩詞朗誦)

Date: November-December, 2017

Organizer:  Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Merit 優良 (Solo Chinese Verse Speaking Form 1(Girls), 中一級詩詞獨誦(女子組))
1D    TONG WING SUM    唐穎心

Proficiency 良好 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2A    YU KA WING    余家穎

Merit 優良 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2B LAU WAN YEE 劉允兒

Champion 冠軍 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2B MA TAN KI 馬丹琪

Proficiency 良好 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2C HO YAN WING 何欣穎

Second Runner-up 季軍 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2C LEE HIU YAN 李曉恩

Proficiency 良好 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2D CHUNG SO TIK 鍾蘇迪

Proficiency 良好 (Solo Chinese Verse Speaking Form 3(Girls), 中三級詩詞獨誦(女子組))
3B LEE CHUNG YI 李松兒

First Runner-up 亞軍 (Solo Chinese Verse Speaking Form 3(Boys), 中三級詩詞獨誦(男子組))
3C KWONG TIN PO 鄺天寶

Proficiency 良好 (Solo Chinese Verse Speaking Form 5(Girls), 中五級詩詞獨誦(女子組))
5C WONG SIM YAN 黃嬋欣

 


 Hong Kong Schools Speech Festival (Chinese Dramatic Duologue) 香港校際朗誦節 (詩詞朗誦)

Date: November-December, 2017

Organizer:  Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Proficiency 良好 (Chinese Dramatic Duologue Form 1(Girls), 中一級二人朗誦(女子組))
1A    TAM HO YAU YO YO 譚可悠
1A    WONG KA YEUNG   黃迦暘

 


 Hong Kong Schools Speech Festival (Solo Chinese Prose Speaking) (香港校際朗誦節 (散文獨誦))

Date: November-December, 2017

Organizer:  Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Proficiency 良好 (Solo Chinese Prose Speaking Form 1(Girls), 中一級散文獨誦(女子組))
1A    LAM HIU CHING       林曉晴

Merit 優良 (Solo Chinese Prose Speaking Form 2(Girls), 中二級散文獨誦(女子組))
2D    SHEK YUEN YAM      石沅鑫

Proficiency 良好 (Solo Chinese Prose Speaking Form 2(Girls), 中二級散文獨誦(女子組))
2D    SUN HEI LAM   孫希琳

First Runner-up 亞軍 Solo Chinese Prose Speaking Form 3(Boys), 中三級散文獨誦(男子組))
3D    HO BRANDON CHEUK HENG   何卓衡

 


 Elite in Chinese Proficiency Programme (中國語文菁英計劃)

Date: March, 2018

Organizer:  Chinese Language Education Research Association (中國語文教育研究學會)

Award:

菁英銅獎

2C     HUNG YIN HEI 熊彥希

 


 Hong Kong Schools Speech Festival (Putonghua Solo Verse Speaking) (香港校際朗誦節 (普通話詩詞獨誦))

Date: November-December, 2017

Organizer:  Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Merit 優良 (Solo Chinese Verse Speaking Form 1(Girls), 中一級詩詞獨誦(女子組))
1D    GAO WUN        高媛

Merit 優良 (Solo Chinese Verse Speaking Form 2(Girls), 中二級詩詞獨誦(女子組))
2B     MA TAN KI        馬丹琪

Merit 優良 (Solo Chinese Verse Speaking Form 4(Girls), 中四級詩詞獨誦(女子組))
4A    NG CHEUK CHI          吳卓姿

Merit 優良 (Solo Chinese Verse Speaking Form 3(Girls), 中三級詩詞獨誦(女子組))
3B     LEE CHUNG YI  李松兒

 


 Hong Kong Schools Speech Festival (Putonghua Solo Prose Speaking) (香港校際朗誦節 (普通話散文獨誦))

Date: November-December, 2017

Organizer:  Hong Kong Schools Music and Speech Association (香港學校音樂及朗誦協會)

Award:

Champion 冠軍 (Solo Chinese Prose Speaking Form 2(Girls), 中二級散文獨誦(女子組))

2D    SHEK YUEN YAM      石沅鑫

Merit 優良 (Solo Chinese Prose Speaking Form 1(Girls), 中一級散文獨誦(女子組))

1D    TAO DEGE         陶德格

 


 Harvard Book Prize (哈佛圖書獎)

Date: February, 2018

Organizer:  Harvard Club & EDB (哈佛大學校友會及教育局)

Award:

Champion 冠軍
5B     WONG WILSON CHUNG HENG        黃仲亨

First Runner-up 亞軍
5B     CHAN YAN MONG   陳恩望

Second Runner-up 季軍
5B     CHAN CHI LOK MAX          陳智樂

 


 CMA and Donors Scholarships (廠商會獎學金)

Date: February, 2018

Organizer:  The Chinese Manufacturers’ Association of Hong Kong (香港中華廠商聯合會)

Award:

Scholarship
5B     CHAN YAN MONG   陳恩望
6B     CHOI TSUN MING    蔡浚銘

 


 Sir Edward Youde Memorial Prizes (尤德爵士紀念基金高中學生獎)

Date: January, 2018

Organizer:  Sir Edward Youde Memorial Fund Council, EDB (尤德爵士紀念基金, 教育局)

Award:

Scholarship 獎學金
6A    LAW KIT YING KATHERINE        羅潔盈
6C     CHAN LOK YI    陳樂兒

 


 Hong Kong Biology Literacy Award

Date: December, 2017

Organizer:  The Hong Kong Association for Science and Mathematics (香港數理教育學會)

Award:

First Class Honours
6A    LAW KIT YING KATHERINE        羅潔盈

Second Class Honours
6B     CHOI YEA REONG    崔睿玲

Third Class Honours
6A    CHUNG SIN WA        鍾倩華
6A    LAU HAU TUNG        劉巧彤
6B     CHUNG CHEUK WING      鍾卓穎

Merit
6A    CHENG NGA YING   鄭雅盈
6A    WONG TING HEI      黃廷希
6A    TANG CHEUK KI        鄧卓祈
6A    YEUNG LOK HANG   楊樂行

 


 Secondary School distinguished Artwork Exhibition (中學生傑出作品展)

Organizer: City University of Hong Kong (香港城市大學)

Award: 

Outstanding Contribution
6B     TSANG HOK LAM     曾學琳

 


 人生由我創短片製作活動

Date: July, 2017 – December, 2017

Organizer: 賽馬會仁大社區建設計劃

Award: 

優異入圍獎 (作品:腳尖下的夢想)
4B LEUNG CHEUK WAI 梁倬維
4C LAI KAI HIN 賴啓軒
5A LEE WING YAN 李穎欣
5A TSING KWAN KIU 程君喬
5B KONG CHI HANG 江智恒

https://www.symedialab.org.hk/jccb/s2/shwVdo.php?vid=_AO43EouS8s

 


 Hong Kong Canon Photomarathon 2017 (佳能攝影馬拉松2017)

Date: October, 2017

Organizer: Canon (佳能)

Award:

Second Runner-up 季軍 (學生組)
6D    NG MAN YUEN         吳文琬

https://photomarathon.canon-asia.com/2017/hong_kong/ZH

https://photomarathon.s3.amazonaws.com/files/2017/11/09/CPM_2017_-_Winners’_Gallery_Student_CHI.pdf

 

 


 Inter-School Athletics Championships (Javaline) (校際田徑比賽(標槍))

Date: January, 2018

Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

Award:

Second Runner-up 季軍
3B     CHIU LOK YIN   趙樂賢

 


 Inter-School Athletics Championships (Discus) (校際田徑比賽(鐵餅))

Date: January, 2018

Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

Award:

Second Runner-up 季軍
4A    LEUNG YAT SUM       梁一心

 


 Wong Tai Sin District Athletic Meet (100m) (黃大仙區田徑比賽 (100米))

Date: December, 2017

Organizer: LCSD (康樂及文化事務署)

Award:

First Runner-up 亞軍
5A    CHENG WANGIP       鄭弘業

 


 Wong Tai Sin District Athletic Meet (Javaline) (黃大仙區田徑比賽 (標槍))

Date: December, 2017

Organizer: LCSD (康樂及文化事務署)

Award:

First Runner-up 亞軍
3B     CHIU LOK YIN   趙樂賢

 


 Wong Tai Sin District Athletic Meet (Shot put) (黃大仙區田徑比賽 (鉛球))

Date: December, 2017

Organizer: LCSD (康樂及文化事務署)

Award:

First Runner-up 亞軍

4B     CHAU CHUN IP          周雋燁

 


 Wong Tai Sin District Athletic Meet (60m) (黃大仙區田徑比賽 (60米))

Date: December, 2017

Organizer: LCSD (康樂及文化事務署)

Award:

First Runner-up 亞軍
1D    NG LOK HENG 吳樂珩

 


 2017 3rd Hong Kong Teens Improvement Award (2017第三屆全港青少年進步獎)

Date: January, 2018

Organizer: Elsie Tu Education Fund (杜葉錫恩教育基金)

Award:

Scholarship

4B     CHU TSZ KIN    朱子健
5A    WU FEI     吳菲

Scholarship (Best Three of HK)
5A    WU FEI     吳菲

http://nyhk.org

 


 7th Yes I Can Scholarship (第七屆”原來我得架”獎學金)

Date: January, 2018

Organizer: Yes I Can Education Fund (“原來我得架”教育基金)

Award:

Scholarship (Best Three of HK)

5A    WU FEI     吳菲

www.yesican.org.hk

 


 Shatin District Athletic Meet (High Jump)) (沙田區田徑運動會 (跳高))

Date: November, 2017

Organizer: LCSD (康樂及文化事務署)

Award:

Second Runner-up 季軍
5A    WONG WING YIN    王詠妍

 


 Shatin District Athletic Meet (Javelin)) (沙田區田徑運動會 (標槍))

Date: November, 2017

Organizer: LCSD (康樂及文化事務署)

Award:

First Runner-up 亞軍
3B     CHIU LOK YIN   趙樂賢

 


 St. John Ambulance Brigade Inter-divisional Competition (Home Nursing) (聖約翰救傷隊少青團家居護理比賽)

Date: September, 2017

Organizer: Hong Kong St. John Ambulance (香港聖約翰救護機構)

Award:

Second Runner-up 第三名
6A AU WING YIN 歐穎賢

 

 


 Joint Scholarships for BAFS (企業會計與財務概論科獎學金)

Date: February, 2018
Organizer: HKICPA & HKABE (Hong Kong Institute of Certified Public Accountants & Hong Kong Association for Business Education Limited)

Award:

Scholarship 獎學金

5B CHAN WING CHI VINCI 陳頴姿

 


 2018 Hong Kong Geography Olympiad (香港地理奧林匹克)

Date: December, 2017
Organizer: Hong Kong Geographical Association (香港地理學會)

Award:

Merit
5B CHENG HO HON 鄭浩漢
5B WONG WILSON CHUNG HENG 黃仲亨
6A WONG TING HEI 黃廷希
6A TANG CHEUK KI 鄧卓祈
6D MAK CHING LAM 麥靖琳
6D SIU LOK HEI 蕭諾希
6D CHAN KI NOK 陳祈諾
6D KAM CHUN WAI 甘進為

 

 


 Outreach Coaching Squash Team Competition 2017 / 2018 (Secondary Boys Junior)      (隊際外展壁球比賽2017 / 2018 男子初中組)

Date: February, 2018
Organizer: Hong Kong Squash (香港壁球總會)

Award:

Second Runner-up 季軍

2D LEE LONG HEI 李朗熙
3B CHIU LOK YIN 趙樂賢

 


 Inter-school Long Distance Run Competition (中學校際長跑比賽)

Date: March, 2018
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

Award:

7th place (Individual)

3B     HUI HENRY DAVIDSON    許鈞程

6th place (Team)

3A    CHOW CHI TO JUSTIN      周智濤
3B     HUI HENRY DAVIDSON    許鈞程
3B     IP SAU YIN JESSE      葉修賢
3B     LAI CHUN HEI  黎俊曦
3C     PANG HIN LOK 彭牽諾
4D    HUI ANTHONY JORDAN LAM  許俊喬

 


HK Inter-school Dodgeball Novice Competition (全港中學學界閃避球新秀賽)

Date: February, 2018
Organizer: Dodgeball Association of HK, China (中國香港閃避球總會)

Award:

First Runner-up 亞軍

1A    CHOI CHUN HEI        蔡晉熙
1A    LAU YAT HEI      劉溢希
1A    WONG SZE LOK        黃思樂
1A    TAM TUNG HO          譚懂豪
1A    HA WING CHUN       夏穎進
1A    MAN KOK HEI  萬覺禧
1A    CHAU YEE PANG       周義鵬
1B     WONG MATTHEW FAI CHEUNG      黃煇翔
1C     YING CHEUK WAI     英倬瑋
1D    LIN WAI SHING         林煒誠
2A    LAM CHAK HIM        林澤謙
2D    WONG SIU CHUNG  黃兆聰
3A    LI CHUN IP        李俊燁
3A    CHEUK NGEI LONG  卓藝朗
4B     CHAU CHUN IP          周雋燁
4C     NGAN HO WANG     顏顥泓
4C     CHUNG HO SHUN    鍾皓信

 


International 4D Frame Maths & Science Creativity Competition (國際4D Frame數理科學創意比賽)

Date: October, 2017
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)

Award:

Silver Award 銀獎

3B     CHIU LOK YIN   趙樂賢

3B     TANG CHEUK HANG         鄧卓恆

 


Enhanced Smart Teen Project (多元智能躍進計劃)

Date: December, 2017
Organizer: EDB & Fire Services Department (教育局及消防處)

Award:

Award for Best Trainee 最佳學員獎

3B     CHAN WING YAN PHOEBE       陳穎欣

Most Improved Award 最佳進步獎

3C     OU YIN YING    歐燕瑩

 


Inter-School Fencing Competition (新界地域中學校際劍擊比賽)

Date: November, 2017
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

Award:

First Runner-up 第二名 (重劍)

2A    LEUNG PAK YUI         梁栢睿

First Runner-up 第二名 (佩劍)

4C     LEUNG TIN CHING   梁天晴

 


Hong Kong Joint School Biology Olympiad (HKJSBO)

Date: October, 2017
Organizer: HKUST and HKJSBO Organsing Committee (香港科技大學及香港數理教育學會)

Award:

Silver Medal

5B     KAN CHI ON     簡志安

 


Inter-school Swimming Competition (200M Individual Medley) (校際游泳比賽200米個人四式)

Date: October, 2017
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

Award:

Champion 冠軍
3C     SHIH YING TUNG      史昕桐

 


Inter-school Swimming Competition (100M Freestyle) (校際游泳比賽100米自由泳)

Date: October, 2017
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

   

Award:

Champion 冠軍
3C     SHIH YING TUNG      史昕桐

First Runner-up 亞軍
3D    YU WING TUNG        余穎彤

 


Inter-school Swimming Competition (50M Freestyle) (校際游泳比賽50米自由泳)

Date: October, 2017
Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation (香港學界體育聯會)

 

Award:

Champion 冠軍
3D    YU WING TUNG        余穎彤

First Runner-up 亞軍
1A    WONG KA YEUNG   黃迦暘

 


Hong Kong 4D Frame Maths & Science Creativity Competition (數理科學創意比賽)

Date: July, 2017
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)

Award:

Gold Awards 金獎

3B     CHIU LOK YIN   趙樂賢

Best Presentation Awards 最佳表達獎
Best Creavitivy Awards 最具創意獎

3B     TANG CHEUK HANG         鄧卓恆

 


Hope For Success Scheme (成功在望獎勵計劃)

Date: September, 2017
Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups (香港青年協會)

Award:

The Finalests 50名入圍者
5D    SHUM CHEUK YEE   沈卓頤